Otkrivena znatiželjna "čokoladna žaba"

Tim australijskih naučnika u nizinskom delu prašuma Nove Gvineje otkrio je znatiželjnu "čokoladnu" žabu.
Reč je o vrsti koja, za razliku od one koja preferira kopnena staništa, živi na drveću i poznata je po zelenoj boje kože, no ovu su zbog specifične smeđe boje nazvali čokoladnom.  
 
"Najsličniji poznati rođak ove vrste žabe (Litoria mira) je australijska zelena žaba. Dve vrste izgledaju vrlo slično, ali jedna je zelene boje, a ova novootkrivena vrsta je čokoladne boje", rekao je Pol Oliver iz Centra za globalno zdravlje i sigurnost hrane, koji je otkriće opisao u koautorskom radu objavljenom u stručnom časopisu "Australian Journal of Zoology".
 
Australija i Nova Gvineja su tokom dužeg razdoblja kasnog tercijara, pre 2,6 miliona godina, bile povezane kopnom, ali sada Novom Gvinejom dominira prašuma, dok severnom Australijom uglavnom prevladava savana.
 
Zelene žabe (Litoria caerulea) koje žive na stablima mogu se naći širom severne i istočne Australije i Nove Gvineje.
 
Stiv Ričards iz Muzeja Južne Australije ukazao je na to da naučnicima istraživanje ove vrste vodozemaca otežava to što žive u vrlo toplim močvarnim područjima u kojima žive i krokodili.
 
"Novu vrstu žabe nazvali smo Litoria mira, što na latinskom znači iznenađujuće ili čudno. Takav smo joj naziv dali jer nas je iznenadilo otkriće vodozemca vrlo sličnog australijskim žabama koje žive na drveću, ali su drugačije boje nego što smo navikli", pojasnio je Oliver.
 
Istakao je da je razumevanje biotičke razmene između Nove Gvineje i Severne Australije presudno da bi se u potpunosti shvatilo na koji se način širila i smanjivala površina prašume i savane.

Teme

žaba

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja