Naučnici su utvrdili da papagaji - kućni ljubimci, pate od nostalgije.
Prema novom istraživanju koje je objavilo britansko Kraljevsko društvo, što je veći mozak ptice u zatočeništvu, veća je verovatnoća da će pokazati "oblike abnormalnog ponašanja", poput žvakanja rešetki kaveza ili čupanja sopstvenog perja.
Veća "sklonost bolestima" i "očigledno skraćenom životnom veku" kod inteligentnijih vrsta papagaja u zatočeništvu odražava neusklađenost između zatočeništva i života u divljini, kažu akademici sa Britanskog univerziteta u Bristolu i Univerziteta Bristol, kao i Univerziteta Guelf i Utreht u Holandiji.
"Razmere zatočeništva koje ograničava prirodno ponašanje životinja i smanjuje njihov domet u traženju hrane, donošenju odluka i kognitivnom rešavanju problema dovode do frustracije", otkrili su istraživači.
Aktivniji i inteligentniji divlji papagaji mogu provesti do 75 odsto svog vremena u potrazi za hranom, prema stručnjacima, rešavajući probleme i donoseći odluke što zarobljene ptice ne mogu da nadoknade time da nauče, na primer, rečenicu "Poli želi kreker".
Papagaji u divljini često su prirodno društvene životinje, ali takve vrste često žive bez ikakvog društvenog kontakta u zatočeništvu i preti im opasnost dosade.
"Uopšteno govoreći, inteligentne životinje imaju jedinstvene potrebe u zarobljeništvu kako bi bile u dobrom stanju", kažu naučnici, preporučujući vlasnicima da ponude "prirodniju ishranu" i smisle "kognitivnu stimulaciju" kako bi oživeli okruženje za ptice u kavezu, koje bi inače mogle da završe "tugujući za fjordovima" ili čak za "bivšim", kako je to bilo opisano u skeču Monti Pajtona 1969. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Sofka
Рада
HQ
Sloboda za sve ptice u kavezima!
Uaaaaaa kavezi!!!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar