Za tri dana otkrivena 34 slučaja krivolova ptica pevačica na jugu Srbije

Članovi Tima za borbu protiv krivolova iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, od petka 3. do nedelje 5. decembra, istraživali su nezakonito hvatanje divljih ptica pevačica na jugu Srbije.
Za svega tri dana pronađeni su dokazi za 34 slučaja kršenja zakona, a u tri navrata policijski službenici su postupali nakon prijava.
"Znali smo da je ovaj vid ugrožavanja ptica zastupljen na jugu Srbije, ali smo zaista šokirani onim što smo zatekli na terenu. Atari naselja oko Leskovca, Bojnika, Lebana i Vlasotinca prepuni su lokacija na kojima se ptice krivolove uglavnom hvatanjem na lepljive mamke. Osim što je to evidentno krivično delo, hvatanje ptica na lepak je i izuzetno brutalno jer ulepljene ptice često ostanu bez delova tela ili uginu od stresa i povreda", kaže Milan Ružić, izvršni direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Strogo zaštićene divlje ptice se u Srbiji decenijama masovno izlovljavaju uz pomoć klopki, mreža, lepkova i drugih zakonom nedozvoljenih sredstava. Hvatanjem živih ptica u prirodi posebno se ističu odgajivači divljih ptica pevačica. Mnogi odgajivači jedinke divljih zeba ukrštaju sa kanarincima i drugim srodnima vrstama, time praktikujući takođe zakonom zabranjeno "bastardiranje".
 
Prema dostupnim podacima najčešće žrtve među pticama su one iz porodice zeba poput češljugara, čiška, zimovke, konopljarke i zelentarke.
 
Zakonom o zaštiti prirode zabranjeno je hvatati, ubijati, držati u zatočeništvu strogo zaštićene vrste životinja u svim fazama biološkog ciklusa, oštećivati ili uništavati njihove razvojne oblike, jaja, gnezda i legla, kao i područja njihovog razmnožavanja i ugrožavati ili uništavati njihova staništa.
 
Hvatanje strogo zaštićenih divljih ptica zarad državanja u kavezima i nezakonite prodaje je krivično delo za koje je zaprećena kazna zatvora do tri godine.
 
"Naši raniji podaci ukazivali su da krivolovci godišnje u Srbiji uhvate 8.000 do 10.000 živih ptica pevačica koje završe na crnom tržištu u Srbiji i širom Evrope. Tek manji deo ptica bude otkriven i vraćen u prirodu", rekao je Aleksa Vukićević, ornitolog iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
 
"Poslednjih godina naša predana borba protiv krivolova pomogla nam je da uvidimo da smo ozbiljno potcenili ovaj problem. Sada možemo da kažemo da se u Srbiji godišnje izlovljava najmanje 80.000 do 100.000 jedinki divljih zeba", zaključuje Vukićević.
 
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije upućuje apel svima koji se kreću kroz prirodu da prijave sve slučajeve ugrožavanja i stradanja divljih ptica i tako pomognu napore za njihovo očuvanje. Sve informacije kako prepoznati i prijaviti slučaj možete pronaći na portalu poslednjilet.rs .
  • Stevan

    09.12.2021 19:07
    Za Maksa
    Strogo zaštićene vrste su nacionalno blago. I lovna divljač je vlasništvo Republike Srbije i njenih građana. Kazne za krivolov mogu da naplate samo državne institucije a obe će po pravilu biti korišćene za sve osim za zaštitu prirode. Od njih će se kititi jelke, stavljati behaton i plaćati pevaljke. Lovci bi mogli a i morali da prijavljuju krivolovce umesto što se grabe za komad mesa ili funkcije.
  • Max

    09.12.2021 14:24
    Evo ga opet
    Samo da Ruzic ne optuzi opet lovce... lovci hrane divljac, samo oni gaje i proizvode fazane..A hvatace ptica pevacica svakako treba kazniti. Imam i predlog: kad se naplate tuzbe u korist Ruzica i drustva neka taj novac daju lovcima da kupe kukuruz za divljac. To bi bilo bas lepo i korisno za sve. Podrska i lovcima i Drustvu za proucavanje ptica
  • Дада

    09.12.2021 09:52
    Не треба куповати животиње у кавезима, тераријумима, акваријумима... Ко жели да слуша цвркут птица, нека иде у природу. Ем ће се надисати здравог ваздуха, ем ће прошетати = биће здравији.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja