FOTO: Duboko pod zemljom otkriveno "čudo evolucije" - ima 1.306 nogu

Duboko pod zemljom u istraživačkoj bušotini u rudarskoj regiji Australije naučnici su otkrili "čudo evolucije".
U pitanju je neverovatna duguljasta slepa diplopoda, podgrupa stonoga, koja ima više nogu od svih poznatih životinja, tačnije njih 1.306.
Tanka bleda diplopoda duga je oko 95 mm i prečnika 0,95 mm s konusnom glavom, ustima u obliku kljuna i velikim pipcima, ali nema oči.
"Pre nijedna poznata diplopoda zapravo nije imala 1.000 nogu uprkos nazivu", rekao je entomolog Pol Marek s Virdžinija teka, glavni autor istraživanja objavljenog u časopisu "Scientific Reports".
 
Stvorenje se zove Eumillipes persephone. Mali broj otkrivenih jedinki živela je na dubini od gotovo 60 metara pod zemljom. Ženke su imale više nogu od mužjaka.
 
"Po mom mišljenju, ovo je zadivljujuća životinja, čudo evolucije", rekao je koautor studije Bruno Buzato, glavni biolog u "Bennelongia Environmental Consultants" u Pertu.
 
Najekstremnija dužina do sad
 
"To predstavlja najekstremniju dužinu do sada pronađenu kod diplopode, koje su bile prve životinje koje su osvojile kopno. A posebno je ova vrsta uspela da se prilagodi životu nekoliko desetina metara duboko u tlu, u sušnoj i surovoj sredini", dodao je Buzato.
 
Do sada je "najnogatija" diplopoda bila kalifornijska Illacme plenipes, sa 750 nogu.
 
Istraživači veruju da je razvoj tolikog broja nogu pomogao Eumillipesu.
 
"Verujemo da veliki broj nogu pruža prednost u smislu vuče/sile za guranje njihovih tela napred kroz male praznine i pukotine u tlu u kojem žive", rekao je Buzato.
 
Vrsta živi u potpunoj tami u podzemnom staništu prepunom gvožđa i vulkanskih stena. U nedostatku očiju koristi se drugim čulima, kao što su dodir i miris, da percipira svoju okolinu. Pripada porodici diplopoda koje se hrane gljivama, pa istraživači veruju da se time i hrani.
 
 
Otkrivena je u regiji Goldfilds-Esperans u zapadnoj Australiji, u području gde rudari kopaju zlato i druge minerale, uključujući litijum i vanadijum. Četiri jedinke Eumillipes opisane su u studiji, a još četiri su pronađene. Nijedna od njih nije analizirana živa.
 
Jedna od odraslih ženki opisanih u studiji imala je 1.306 nogu, a druga 998. Jedan od dva odrasla mužjaka imao je 818 nogu, a drugi 778.
 
Broj nogu nije ujednačen kod diplopoda jer se presvlače, odbacujući svoj čvrsti spoljašnji sloj, koji ponovo raste i dodaju se nožni segmenti tokom života.
 
"Kod diplopoda je uobičajeno da jedinke dobiju više nogu tokom presvlačenja tako da starije jedinke imaju više nogu od mladih", rekao je Buzato.
 
Šta su diplopode?
 
Uobičajeno diplopode imaju oko 100 do 200 nogu. Nakon diplopode, stonoge imaju najveći broj nogu, čak 382. Stonoge imaju jedan par nogu po segmentu tela, dok diplopode imaju dva para.
 
Naučno ime novootkrivenog stvorenja znači "istinskih hiljadu stopa" i upućuje na Persefonu, kraljicu podzemlja u starogrčkoj mitologiji. Diplopode - spori zglavkari povezani sa stonogama, insektima i rakovima - prvi put su se pojavile pre više od 400 miliona godina.
 
Danas je poznato oko 13.000 vrsta koje žive u svim vrstama životne sredine, hrane se raspadajućom vegetacijom i gljivama. One igraju važnu ulogu u ekosistemu razgrađujući materiju kojom se hrane i oslobađajući njene sastavne delove kao što su ugljenik, azot i prosti šećeri.
 
"Ove hranjive materije tada mogu da koriste buduće generacije života", rekao je Marek.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mile rent-a mozak

    19.12.2021 14:08
    Srpske diplopode su odavno otkrivene, s tom razlikom, što imaju 1400 ruku i 4200 džepova. I daleko od toga da su slepe.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Delfini u Meksičkom zalivu pozitivni na kokain

Istraživači u Meksičkom zalivu testirali 89 delfina i utvrdili da njih tridesetoro u telu ima drogu ili lekove, a 24 je bilo pozitivno na lek protiv bolova, koji je 100 puta jači od morfijuma.

Dabrovi ponovo u Briselu

U Briselu je zabeležen povratak dabra, koji je prvi put od 19. veka ponovo nastanio malu reku reku koja većinom podzemno protiče kroz glavni grad Belgije.