Orlovi krstaši Mima i Mihajlo krstare Panonskom nizijom

Mladunci orlova krstaša, Mima i Mihajlo, izlegli su na severu Banata u proleće 2021. godine.
Ova dva od ukupno četiri mladunca krstaša koja su rođena prošle godine u Srbiji Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije aktivno prati uz pomoć najsavremenije satelitske tehnologije. Ornitolozima je poznato gde su se kretali od prvog izletanja iz gnezda, pa sve do danas.
"Mima i Mihajlo preleću ogromna prostranstva na jugu Panonske nizije. Od sredine jula pa do danas Mihajlo je preleteo 6.815 km, a Mima 6.320 km, nebom teritorija tri države - Srbije, Mađarske i Rumunije", kaže Maksim Karanović iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije 
Dodaje da mladim krstašima prete mnoge opasnosti poput trovanja, stradanja na dalekovodima i gladi zbog čega ih svakodnevno prate. 
 
"U slučaju neke opasnosti po njihov život mi i kolege iz država u okruženju bili bismo spremni da pristupimo hitnom spasavanju orlova."
 
Junaci ove priče obreli su se u Mađarskoj sredinom januara gde su ih uočili i fotografisali mađarski istraživači tokom zimskog popisa ptica vodenih staništa i Panonskog popisa ptica grabljivica. Na osnovu fotografija i praćenja kretanja orlova zaključuje se da su u odličnoj kondiciji i da su savladali veštine pronalaženja i ulova plena.
 
Satelitsko praćenje i obeležavanje ptica ornitološkim prstenovima omogućava prezicno praćenje orlova što donosi dodatnu bezbednost i pruža značajne podatke o najvažnijim lokalitetima i staništima na kojima se zadržavaju i koje bi trebalo očuvati.
 
Orlovi krstaši se ubrajaju u najređe ptice u Srbiji budući da njihova populacija broji svega tri odrasla para. Krstaš, simbol sa nacionalnog grba, u Srbiji ima status kritično ugrožene vrste, te je svaka jedinka izuzetno je značajna za njihov opstanak.
 
Zanimljivosti o orlu krstašu:
 
- Dužina tela, od vrha kljuna do vrha repa je oko 80 centimetara, a raspon krila kreće se od 180 do 215 centimetara.
- Odrasla jedinka je mase od 2,5 do 4,5 kilograma. Kao i kod drugih ptica grabljivica ženke su krupnije i teže od mužjaka.
- Krstaši postaju polno zreli tek sa pet godina starosti.
- Osnovna hrana krstaša su mali sisari poput tekunice i ptice srednje veličine. U prirodi mogu da dožive starost od oko 30 godina.
  • Dragan Gagić

    28.01.2022 01:26
    Ako čuvamo prirodu, čuvamo budućnost dece. Pripadam velikoj grupi ljudi koji se protive ubikanju životinja iz čistog zadovoljstva. Lov? Lovci kažu vole prirodu a ubijaju životinje iz ličnog zadovoljstva. Zar nije veće zadovoljstvo da tog prelepog orla, srndaća ostaviš da živi i nastavi svoju vrstu. Ko si ti da mu presuđuješ? Nemam reči kakvo je to licemerje i zverstvo.
  • Dragan

    27.01.2022 22:43
    Ah
    Ništa vi ne pratite sem toka novca od budžeta do vaših novčanika.Ovde su sve ptice ugrožene-gde su laste,gde su vranci,gde su slavuji itd ?Sad se u "okruženju" ubija sve pernati ako se nađe ijedna ptica sa prilikom gripom.U regionu je prošle godine zbog ptičjeg gripa ubijeno preko deset hiljada ptica mahom labudova, sokola, skupova.
  • Stevan

    26.01.2022 19:37
    Orlovi
    Čuvajući krstaše, čuvamo sebe i svoju budućnost. Živim za dan da ih ponovo bude na Fruškoj gori i Deliblatskoj peščari.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Voz naleteo na krdo slonova

Voz s cisternama goriva naleteo je na krdo slonova u Šri Lanki, a dva vagona-cisterne su iskočila iz šina, kao i kola za posadu voza.