Kornjača po imenu Džonatan navršila je 190 godina i uz titulu najstarije žive kopnene životinje, upisan je u Ginisovu knjigu rekorda kao najstarija kornjača na svetu.
Procenjuje se da je Džonatan rođen 1832. godine, što znači da je napunio ili da ove godine puni 190 godina, objavljeno je u Ginisovoj knjizi rekorda. To znači da je Džonatan rođen pre nego što je kraljica Viktorija stupila na britansko presto 1837. godine.
Ova sejšelska džinovska kornjača (Aldabrachelys gigantea hololissa) već je bila Ginisova rekorderka kao najstarija živa kopnena životinja, ali sada je zvanično najstarija kornjača ili bar kornjača čija starost je zabeležena. Džonatan je pobedio prethodnog rekordera Tu'i Malilu, koja je živela najmanje 188 godina pre nego što je uginula 1965. Džonatan živi na Svetoj Heleni, ostrvu u južnom Atlantskom okeanu.
"On je lokalna ikona, simbol upornosti u suočavanju sa promenama", rekao je Džo Holins, Džonatanov veterinar, za Ginisovu knjigu rekorda.
Džonatan je stigao na Svetu Helenu 1882. kada je imao oko 50 godina, navodi Britanski muzej u Londonu. Fotografija Džonatana datirana između 1882. i 1886. pokazuje da je potpuno odrastao, što sugeriše da je imao najmanje 50 godina kada je snimljena, tako da bi danas mogao da bude stariji od 190 godina. Džonatan je slep i ne oseća miris, ali i dalje pase u dvorištu rezidencije guvernera Svete Helene gde živi sa kolegama džinovskim kornjačama Dejvidom, Emom i Fredom.
Kako bi se osiguralo da dobija dovoljno kalorija, jednom nedeljno ga dohranjuju veterinari. Njegova omiljena hrana su kupus, krastavac i šargarepa. Pored jela, Džonatanova glavna interesovanja uključuju spavanje i parenje.
"Uprkos godinama, Džonatan i dalje ima dobar libido", navodi veterinar Holins.
Naučnici još ne razumeju sve procese koji omogućavaju kornjačama poput Džonatana da žive tako dugo. Džinovske kornjače brzo ubijaju oštećene ćelije u procesu koji se zove apoptoza, što im omogućava da se zaštite od oštećenja ćelija do kojih dolazi kako starimo.
Džonatanova dugovečnost je možda bez premca na kopnu, ali u vodi postoje životinje koje duže žive. Na primer, grenlandske ajkule (Somniosus microcephalus) imaju životni vek od najmanje 272 godine, a hidre, grupa malih beskičmenjaka sličnih meduzama, neprestano regeneriše svoje ćelije i izgleda da uopšte ne stare.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Španski vatrogasci izveli su neobičnu operaciju spasavanja tako što su u Madridu sa petog sprata napuštene zgrade koju je zahvatio požar izbavili kozu.
Službenici za zaštitu prirode počeće da eutanaziraju 90 crnih kitova nasukanih na plaži u Tasmaniji u Australiji, pošto su propali pokušaji njihovog spasavanja.
Više od 60 lažnih kitova ubica je uginulo, a vlasti pokušavaju da spasu još nekoliko desetina nakon masovnog nasukavanja na udaljenoj australijskoj plaži, prenosi BBC.
Psi doživljavaju svet oslanjajući se na svoja pojačana čula, a njihov oštar vid, njuh i sluh omogućavaju im da prepoznaju emocije, fiziološke promene, bolesti i faktore životne sredine.
Kompanija Movi, najveći uzgajivač lososa na svetu, saopštila je da je četvrtina od ukupno 105.000 lososa pobegla iz uzgajivališta u Tromsu, na severozapadu Norveške.
Palmerston, bivši "glavni mačak u diplomatiji" britanskog Ministarstva spoljnih poslova, "izašao je iz penzije" radi nove misije na Bermudima, preneo je AP.
Australijski naučnici su proizveli prvi embrion kengura na svetu putem vantelesne oplodnje (VTO), što je otkriće za koje kažu da bi moglo pomoći da se druge vrste spasu od izumiranja.
Beba malajskog tapira, rođena u zoološkom vrtu Point Defiance u Takomi 2. februara, pomaže u očuvanju ove životinjske vrste koja održava raznovrsnost šuma u Aziji.
Pingvini, ipak, nisu uzorni bračni drugovi i simboli "večne ljubavi" u životinjskom svetu, pokazala je nova dugogodišnja studija megakolonije malih pingvina u Australiji.
Australijski stručnjaci za gmizavce dobili su poziv iz jednog domaćinstva u Sidneju, koje se našlo pod najezdom takozvanih crvenotrbušastih crnih zmija.
Žena iz Britanske Kolumbije kažnjena je sa 2.500 dolara zbog toga što je previše blizu prišla jatu kitova ubica dok je stajala na dasci za veslanje u blizini ostrva Vankuver.
Snimak koji pokazuje sina američkog predsednika Donalda Trampa, Donalda Trampa mlađeg u ilegalnom lovu na zaštićene vodene ptice u venecijanskoj laguni izazvalo je lavinu negodovanja u celoj Italiji.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar