Švajcarci na referendumu glasaju o zabrani medicinskih testova na životinjama

Švajcarska glasa u nedelju, 13. februara, o potpunoj zabrani medicinskih testova na životinjama.
Švajcarci na referendumu glasaju o zabrani medicinskih testova na životinjama
Foto: Pixabay
Glasanje će uslediti nakon što su aktivisti za prava životinja prikupili dovoljno podrške da organizuju referendum u zemlji, koja je domaćin ogromnog farmaceutskog sektora.
Više od 550.000 životinja umrlo je u laboratorijskim testovima 2020. godine u Švajcarskoj, prema vladinim statistikama. Broj uključuje 400.000 miševa i pacova, gotovo 4.600 pasa, 1.500 mačaka i 1.600 konja. Primati, krave, svinje, ribe i ptice su takođe ubijeni tokom i nakon eksperimenata.
"Okrutno je i nepotrebno eksperimentisati na životinjama i siguran sam da možemo da razvijemo lekove bez toga", rekao je Renato Verndli, lekar iz severoistočne Švajcarske, koji je pokrenuo inicijativu u okviru švajcarskog sistema direktne demokratije.
 
Rezultat referenduma biće obavezujući, a ukoliko predlog bude prihvaćen, Švajcarska će biti prva zemlja koja je uvela tu zabranu.
 
Farmaceutski sektor upozorio je ranije da će taj potez zaustaviti razvoj novih lekova i primorati kompanije i istraživače da se presele u inostranstvo.
 
"Ne bi trebalo da eksploatišemo životinje za sopstvene sebične ciljeve", naveo je Verndli i dodao da su metode istraživanja, kao što su biočipovi (sićušni čipovi koji su domaćini velikog broja biohemijskih reakcija), računarske simulacije ili mikrodoziranje kod ljudi efikasniji od testova na životinjama.
 
Farmaceutska lobistička grupa "Interfarma" saopštila je da ovaj sektor, koji uključuje kompanije kao što su "Roš" i "Novartis", doprinosi devet odsto švajcarskoj ekonomiji, uključujući indirektne efekte, te generiše gotovo polovinu izvoza Švajcarske.
 
"Intefarma", koja predvodi opoziciju industrije, dodala je da bi predlozi bili poražavajući ako budu usvojeni.
 
"Istraživanje lekova, kliničke studije u bolnicama i osnovna istraživanja na univerzitetima više ne bi bili mogući", ukazao je izvršni direktor "Interfarme" Rene Buholcer.
 
Šefovi farmaceutskih kompanija naveli su da bi zabrana testiranja na životinjama mogla dovesti do kraja novih lekova.
 
"Mislim da ste u vreme pandemije koronavirusa videli koliko je važno otkriti nove vakcine, koliko su važni novi lekovi. I oni su testirani na životinjama", napomenuo je izvršni direktor "Idorsije" Žan-Pol Klozel za Rojters.
 
Marijes van den Brok sa Univerziteta u Cirihu sprovodi istraživanje u kojem se unose tumori u miševe da bi proučili kako se njihov imuni sistem može ojačati za borbu protiv raka.
 
"Pošto ne razumijemo ni 10 odsto procesa koji se odvijaju u tumoru, nemoguće je koristiti računarske modele ili ćelijsku kulturu da bismo razumeli složenu biologiju raka", istakla je ona.
  • @dr

    12.02.2022 21:45
    Tako je, budi protiv vakcina i slusaj Vuciceve placenike Jovanu Stojkovic i Nestora i kljukaj se konjskim lekovima za parazite. Kako li ste samo vi antivakseri opasni kad se treba buniti na nesto sto nije ni obavezno, ali zato kad se skida 10% sa plata i penzija nigde nikog od vas. Bando botovska.
  • Igor

    11.02.2022 22:05
    Ovakve pojave nisu ništa novo. Gde god ima demokratije ima i populizma. Tako su Britanci izašli iz EU, Poljaci su u 21. veku zabranili abortus, a evo Švajcarci će (možda) da zabrane medicinsko testiranje na životinjama. A kad na nekom od tih mozgova koji za to glasaju izraste tumor za koji nema leka onda će im bog biti kriv.
  • dr

    11.02.2022 18:28
    Zabrana testiranja medicinskih sredstava na ljudima kao što je ovo proteklih dve godine će biti veliki korak u očuvanju i opstanku čovečanstva. Organizovati referendum na svetskom nivou po tom pitanju!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja