Neočekivano velik broj rakova pojavio se u Zalivu svinja na Kubi.
Protekle dve godine su, zahvaljujući pandemiji, mogli nesmetano da prelaze puteve i razmnožavaju se u miru.
Otkako su na ostrvu počeli prolećni pljuskovi, milioni kopnenih rakova crne, crvene i žute boje u sumrak i u zoru izlaze iz šume i koračaju do zaliva na južnoj obali Kube kako bi mogli da se mreste u moru.
Gotovo svake godine nebrojeni rakovi uginu pod točkovima vozila. Međutim, poslednje dve pandemijske godine rakovi su mogli slobodnije da se kreću, zbog čega je njihov broj porastao, tvrdi lokalno stanovništvo.
"Saobraćaja je bilo malo, kao i turizma", kazao je 46-godišnji Angel Iraola, čuvar parkinga kraj dugačkog puta preplavljenog rakovima koja vodi do zaliva. "Dugo nisam video ovoliko rakova."
Naučnici tek treba da potvrde izveštaje o oporavku populacije uzrokovanom pandemijom, ali Reinaldo Santana Aguilar, naučnik iz kubanskog ministarstva ekologije, rekao je da ovogodišnja navala rakova govori sama za sebe.
"Primetili smo da migrira veći broj rakova nego što je uobičajeno", kazao je Aguilar za Rojters. "Migracije su vrlo verovatno jače jer se populacija rakova obnovila."
Turisti koji odsedaju na Kubi mogu da uživaju u prizoru jedne od najvećih i najspektakularnijih prirodnih migracija životinja.
Rakovi su, s druge strane, suočeni s ružnom stvarnošću zbog povratka turista i saobraćaja nakon pandemije. Iako se neki vozači trude da zaobiđu ove desetonožne rakove, često se čuje krckanje žarkocrvenih oklopa pod točkovima.
U vazduhu se oseti smrad smrskanih rakova, a njihovi oštri oklopi mogu čak i da probuše gume.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nisu jos dostigli svest da zaustave saobracaj tokom migracije kao, gde ono bese - u Australiji valjda. Ili da sagrade zelene vijadukte preko puteva kao u Holandiji.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Više od 110 godina nakon što je američki genetičar Klerens Kuk Litl postavio hipotezu o nasleđivanju narandžaste boje dlake kod mačaka, naučnici su konačno potvrdili njegove pretpostavke.
Mačke često izgledaju kao da mrze ceo svet ili su prema njemu potpuno ravnodušne ali to zapravo nije tačno jer postoji mnogo stvari i stanja koja ovi krzneni ljubimci vole.
Fakultet prirodnih nauka u Puli objavio je snimak iz mesta Medveja na istočnoj obali Istre na kom se vidi džinovska ajkula koja se još naziva i "ajkula koja se izležava na vodi i upija sunce".
Vlasti Floride upozorile su meštane da ne prilaze i ne daju hranu majmunima koji su uočeni kako slobodno lutaju kroz Oranž Siti i još dva obližnja mesta jer mogu da ih ugrizu i prenesu zaraznu bolest.
Istraživači u Meksičkom zalivu testirali 89 delfina i utvrdili da njih tridesetoro u telu ima drogu ili lekove, a 24 je bilo pozitivno na lek protiv bolova, koji je 100 puta jači od morfijuma.
Grbavi kit je obavio jednu od najdužih i najneobičnijih migracija koja je ikada zabeležena, a koja je verovatno uzrokovana klimatskim promenama, smatraju naučnici.
Novozelandski naučnici počeli su da seciraju nedavno nasukanog kljunastog kita koji se već 150 godina smatra najnepristupačnijom vrstom jer je do sada pronađeno samo sedam primeraka ovog sisara.
Nekoliko hiljada skulptura džinovske pande od subote će biti izloženo u Hongkongu, gde je entuzijazam za tu vrstu medveda porastao otkako su dva mladunca rođena u lokalnom tematskom parku.
Nekoliko desetina lemura i više od 900 endemskih kornjača Madagaskara, koje su bile prodate i potom zaplenjene na Tajlandu, biće vraćene ove nedelje u tu ostrvsku državu u Indijskom okeanu.
U Briselu je zabeležen povratak dabra, koji je prvi put od 19. veka ponovo nastanio malu reku reku koja većinom podzemno protiče kroz glavni grad Belgije.
Komentari 2
Cuba
Slucaj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar