Mali potkovičar - vrsta slepog miša prvi put otkrivena u Vojvodini

Slepi miš mali potkovičar (Rhinolophus hipposideros) otkriven je krajem marta u poznatom pećinskom skloništu na periferiji Vršca, prvi put na teritoriji Vojvodine.
Prirodnjački muzej u Beogradu saopštio je da su tokom redovnog pregleda poznatog pećinskog skloništa na periferiji Vršca, po prvi put zabeležena dva odrasla mužjaka slepog miša mali potkovičar, što je ujedno i prvi nalaz u Vojvodini, gde je do sada poznato 25 vrsta slepih miševa, od ukupno 31 na terotoriji Srbije.
Jedinke malog potkovičara registrovali su kustos-savetnik zbirki sisara Prirodnjačkog muzeja u Beogradu dr Milan Paunović i čuvar prirode JP "2. oktobar" iz Vršca Milivoj Vučanović, koje se stara o Predelu izuzetnih odlika "Vršačke planine".
Mali potkovičar do sada nije nalažen u celoj Vojvodini i peripanonskim delovima središnje Srbije, a prisutan je u pobrđu i planinskim krajevima južno od Save i Dunava.
 
Pojedinačne jedinke te vrste zimuju u podzemnim skloništima, pre svega u pećinama i jamama, a tokom leta svoje male porodične kolonije, koje čine 15 do 30 ženki sa mladuncima, formiraju u napuštenim kolibama, zgradama i toplijim potkapinama.
 
Najveće zimovalište te vrste slepih miševa u Srbiji je Rajkova pećina kod Majdanpeka gde je beleženo prosečno preko 300 jedinki.
 
Prvi nalaz vrste mali potkovičar, kao i nedavni nalazi sredozemnog potkovičara Rhinolophus euryale u okolini Vršca, posledica je pre svega blizine obronaka južnih Karpata u susednoj Rumuniji i severoistočnoj Srbiji gde žive pripadnici tih vrsta, ali i postojanja jedinog pogodnog skloništa pećinskog tipa koje se u celoj Vojvodini nalazi samo na Vršačkim planinama.
  • AA

    30.03.2022 19:21
    Nisam biolog i nemam dodirnih tacaka sa tekstom ali bas prijaju ovakvi clanci u moru svakodnevnih gluposti koje se daju iscitati na netu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja