![Subotički zoo vrt dobio novog direktora, ali je smrt lavića i dalje misterija Subotički zoo vrt dobio novog direktora, ali je smrt lavića i dalje misterija](/images/179952c22dd9af659aaa85b150a5766b/300x175_lavic_pixabay.jpg)
Naučnici godinama prskali lavovima oksitocin u nozdrve, evo zašto
Naučnici su proveli godine prskajući oksitocin u nozdrve lavova i otkrili su da su druželjubiviji prema svojim lavljim susedima i manje skloni rici na strance kad su pod uticajem "ljubavnog hormona".
![Naučnici godinama prskali lavovima oksitocin u nozdrve, evo zašto Naučnici godinama prskali lavovima oksitocin u nozdrve, evo zašto](https://www.021.rs//images/b2fcfc3cc1b579a464d1bb15e0886716/lavovi_pixabay.jpg)
Foto: Pixabay
Rezultati, objavljeni prošle nedelje u časopisu "Science", mogli bi se pokazati korisnim za zaštitu te vrste u rezervatima u koje su prisilno smešteni čopori lavova koji se međusobno ne poznaju.
Mačke su inače poznate po svom autonomnom ponašanju, ali lavovi odskaču od tog proseka i žive zajedno u čoporima, s kojima osvajaju i brane teritorije u afričkoj savani.
"Imate muške lavove, na primer, koji će u starosti od nekoliko godina napustiti čopor i sastaće se sa sebi nepoznatim lavovima, s kojima nisu u krvnom srodstvu, i s njima će stvoriti celoživotne veze", rekla je neuronaučnica i glavna autorka istraživanja Džesika Burkhart.
Ovi oblici ponašanja pokazali su da su lavovi, za razliku od samotnih geparda ili leoparda, biološki programirani da se ponašaju društveno u nekim situacijama, što ih čini zanimljivom vrstom za testiranje oksitocinom.
Oksitocin je kod sisara glavni molekul koji jača društvene veze. Ponekad ga nazivaju i "hemikalijom za maženje" jer se pojavljuje u mozgu majke kada pogleda u oči svog novorođenčeta i izaziva osećaje sreće i sigurnosti, a istovremeno podstiče dete da se uhvati za majčinu dojku.
Slični efekti zabeleženi su i kod drugih vrsta, ali i između pasa i njihovih ljudskih vlasnika.
Neki terapeuti čak smatraju da bi parovi koji se suočavaju s problemima mogli da imaju koristi od povećanog kontakta očima, koji podstiče lučenje oksitocina.
Burkhart je sa svojim kolegama sa Univerziteta u Minesoti, radeći u rezervatu "Dinokeng" u Južnoj Africi na leto 2018. i 2019, komadima sirovog mesa mamila lavove do ograde. Zatim su u nozdrve lavova špricali oksitocin koristeći uređaj koji liči na stare bočice parfema kako bi oksitocin otišao direktno do mozga.
Nakon prskanja oksitocinom 23 lava postala su tolerantnija prema drugim lavovima u prostoru. Beležili su koliko će lav koji poseduje neki željeni predmet, u njihovom slučaju igračku, dozvoliti ostalima da mu se približe i tako merili toleranciju.
"Nakon što je lavovima dat oksitocin i nakon što smo im dali omiljenu igračku od bundeve kako bi se igrali njome, videli smo da se prosečna razdaljina među njima smanjila s oko sedam metara bez oksitocina na otprilike tri i po metra s oksitocinom", rekla je Burkhart.
Lavovi nisu uzvraćali rikom kada bi čuli snimljene urlike nepoznatih uljeza, suprotno od onih u kontrolnim grupama koji nisu dobili hormon.
Višestruka korist
Smanjeno neprijateljstvo prema strancima naročito je ohrabrujuće otkriće, rekla je Burkhart, jer se za oksitocin zna da ima mračnu stranu kod ljudi: iako podstiče pozitivna osećanja prema članovima grupe, može i povećati osećaj rivalstva prema autsajderima.
Primena oksitocina bi mogla biti korisna u brojnim situacijama, rekla je Burkhart.
Prvo, mogla bi pomoći u povezivanju lavova koji se međusobno ne poznaju, spasenih iz nasilnih situacija, na primer iz cirkusa ili zoo vrtova u ratnim područjima, iz kojih se potom smeštaju u skloništa.
Drugo, kako rastu gradovi u Africi i šire se na teritorije lavova, konzervatori su prisiljeni da premeštaju velike mačke u privatne rezervate, gde su smešteni međusobno nepoznati čopori, a oksitocin bi mogao pomoći u sprečavanju sukoba.
Takođe, mogao bi pomoći pri vraćanju lavova u divljinu tako da im pomogne "da postanu skloniji svom novom društvenom okruženju pa da budu i znatiželjniji i manje uplašeni, što će dovesti do uspešnijih povezivanja", rekla je Burkhart.
Postoji i strah da će beskrupulozni vlasnici zoo vrtova, poput zloglasnog kralja tigrova Džoija Egzotika, pokušati da koriste hemikaliju kako bi svojim gostima naplaćivali maženje mladunaca, što udruženja za zaštitu prava životinja strogo osuđuju.
"Istina je da su ljudi pokvareni, ali nadamo se da će u ovom slučaju biti više koristi nego štete", rekla je Burkhart.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
Iz uzgajališta u Norveškoj pobeglo 27.000 lososa, nudi se nagrada za njihovo hvatanje
11.02.2025.•
1
Kompanija Movi, najveći uzgajivač lososa na svetu, saopštila je da je četvrtina od ukupno 105.000 lososa pobegla iz uzgajivališta u Tromsu, na severozapadu Norveške.
Mačka ušla u avion pre poletanja i napravila haos
11.02.2025.•
3
Mačka koja je ušla u avion kompanije Rajaner neposredno pre njegovog poletanja na aerodromu u Rimu izazvala je pravu pometnju.
Više od 1.100 uginulih morskih kornjača pronađeno duž obale Indije
11.02.2025.•
0
Više od 1.100 uginulih jedinki ugrožene vrste morskih kornjača pronađeno je duž obale na jugu Indije.
VIDEO: Dva retka crna vuka snimljena u Poljskoj
10.02.2025.•
2
Dva retka crna vuka primećena su u šumi u Poljskoj, kako prelaze potok, saopštila je organizacija za zaštitu prirode.
Ne daju mu da uživa u penziji: Najpoznatiji mačak u diplomatiji u novoj misiji
09.02.2025.•
0
Palmerston, bivši "glavni mačak u diplomatiji" britanskog Ministarstva spoljnih poslova, "izašao je iz penzije" radi nove misije na Bermudima, preneo je AP.
Naučnici napravili prvi embrion kengura putem vantelesne oplodnje
09.02.2025.•
0
Australijski naučnici su proizveli prvi embrion kengura na svetu putem vantelesne oplodnje (VTO), što je otkriće za koje kažu da bi moglo pomoći da se druge vrste spasu od izumiranja.
VIDEO: U Zoo vrtu u SAD rođena pegava beba tapira - drugi put za 120 godina
09.02.2025.•
0
Beba malajskog tapira, rođena u zoološkom vrtu Point Defiance u Takomi 2. februara, pomaže u očuvanju ove životinjske vrste koja održava raznovrsnost šuma u Aziji.
Pingvini baš i nisu najuzorniji partneri: "Razvode" se poprilično često
09.02.2025.•
1
Pingvini, ipak, nisu uzorni bračni drugovi i simboli "večne ljubavi" u životinjskom svetu, pokazala je nova dugogodišnja studija megakolonije malih pingvina u Australiji.
VIDEO: U dvorištu jednog domaćinstva pronađene 102 crvenotrbušaste otrovne crne zmije
09.02.2025.•
0
Australijski stručnjaci za gmizavce dobili su poziv iz jednog domaćinstva u Sidneju, koje se našlo pod najezdom takozvanih crvenotrbušastih crnih zmija.
Novčano kažnjena jer je prišla previše blizu jatu kitova ubica
09.02.2025.•
0
Žena iz Britanske Kolumbije kažnjena je sa 2.500 dolara zbog toga što je previše blizu prišla jatu kitova ubica dok je stajala na dasci za veslanje u blizini ostrva Vankuver.
Uginuo najstariji beli nosorog u SAD
09.02.2025.•
0
Najstariji nosorog u SAD, Doli, uginula je u zoološkom vrtu u Tenesiju, a imala je 56 godina, preneo je danas AP.
FOTO: Foka ušla u hotelsku sobu u Holandiji i zaspala
06.02.2025.•
0
U primorskom gradu Vlisingen na jugozapadu Holandije žena je u svojoj hotelskoj sobi zatekla veliku sivu foku kako drema na podu.
VIDEO Tigar i vepar upali u bunar u Indiji: Ostali smireni i maksimalno sarađivali tokom spasavanja
06.02.2025.•
2
Tigar i vepar spaseni su u utorak iz bunara u rezervatu u centralnoj indijskoj državi Madja Pradeš.
Premijer Škotske: Iako prave velike probleme, nećemo zabraniti mačke
05.02.2025.•
4
Škotska vlada neće zabraniti mačke niti će uvesti vreme tokom kog te životinje moraju da budu u kući, rekao je škotski premijer Džon Svini.
Krivolov Trampa mlađeg u laguni kod Venecije izazvao ogorčenje Italijana
04.02.2025.•
0
Snimak koji pokazuje sina američkog predsednika Donalda Trampa, Donalda Trampa mlađeg u ilegalnom lovu na zaštićene vodene ptice u venecijanskoj laguni izazvalo je lavinu negodovanja u celoj Italiji.
Osuđen na 475 godina zatvora jer je organizovao borbe pasa
04.02.2025.•
4
Vinsent Lemark Barel (57) iz Džordžije osuđen je na 475 godina zatvora zbog organizovanja borbi pasa i zlostavljanja životinja.
Dabrovi pretekli češku birokratiju: Napravili branu baš tamo gde treba i uštedeli državi milion evra
04.02.2025.•
12
U zaštićenom području u češkim Brdima dabrovi su izgradili branu koju su lokalne vlasti planirale da postave i tako državi uštedeli 30 miliona čeških kruna (oko 1,2 miliona evra).
U Brazilu klonirana druga najskuplja krava na svetu
02.02.2025.•
0
U Brazilu je klonirana druga najskuplja krava na svetu, Viatina, koja je pre dve godine procenjena na vrednost od 21 milion brazilskih reala (3,4 miliona evra), preneo je Globo.
Crna udovica iz SAD pojavila se u Slovačkoj
02.02.2025.•
0
Slovačko arahnološko društvo zabeležilo je prvu pojavu pauka crne udovice na teritoriji te zemlje.
Uginuli beloglavi sup pronađen kod Prijepolja, sumnja se da je otrovan
29.01.2025.•
1
Uginuli odrasli beloglavi sup pronađen je na području između Prijepolja i prijepoljskog naselja Brodarevo u kanjonu reke Lim.
Mačka slučajno ostavljena u teretnom delu aviona - letela ceo dan
26.01.2025.•
0
Mačka rase mejn kun po imenu Mitens postala je neočekivani putnik kada je njen kavez zaboravljen u avionskom skladištu za teret.
Komentari 3
Slucaj
Kirbi
Gvozden
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar