"ESI Enerdži", podružnica "NektEra Enerdži" izjasnila se krivom po tri tačke za kršenje Zakona o pticama selicama tokom suđenja u Čejenu, u Vajomingu. Krivično je optužena za smrt devet orlova u njenim vetroparkovimaa širom SAD.
Kompanija je priznala smrt orlova i na 50 vetroelektrana od 2012, ali su tužioci utvrdili da ih je trostruko više.
Ptice ginu kada ulete u lopatice vetrogeneratora. Pošto se tela ptica ne nađu uvek, zvaničnici su rekli da je broj verovatno veći od 150.
Kompanija ESI se u okviru sporazuma o priznanju krivice složila da potroši 27 miliona dolara za pet godina na mere za sprečavanje smrti orlova, uz zaustavljanje turbina kada je veća verovatnoća da će ih biti u blizini.
Računa se da će ta kompanija platiti po 29.623 dolara po mrtvom orlu.
Savezne vlasti SAD su od dolaska predsednika Džozefa Bajdena na vlast pojačale doslednost u zaštiti beloglavih orlova i drugih ptica u skladu sa Zakonom o sporazumu o pticama selicama, pošto je krivično gonjenje po tom zakonu bilo zaustavljeno pod bivšim predsednikom Donaldom Trampom.
Prema saveznom zakonu, nezakonito je ubijati ili nanositi štetu orlovima.
Beloglavi orao, koji je državni simbol SAD, uklonjen je sa liste zaštićenih 2007. godine, posle povećanja broja tih ptica što je bila posledica njihovog oporavka od široko rasprostranjenog uginuća od pesticida i drugih problema. Zvaničnici za divlje životinje kažu da je više od 300.000 beloglavih orlova sada u SAD.
Druga vrsta, zlatni orlovi, nije prošla tako dobro, iako se njihov broj smatra stabilnim, ali ne raste zbog vetroelektrana, sudara s vozilima, krivolova i trovanja. Procenjuje se da na zapadu SAD ima 31.800 zlatnih orlova, a ljudi godišnje izazovu smrt više od 2.000.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar