Radnici zoološkog vrta jednom sprilikom pre nekoliko meseci videli su kako Amare sa znatiželjom gleda u ekran mobilnog jednog posetioca. Nisu tome pridavali posebnu pažnju, ali od tada se situacija ponovila mnogo puta.
Stiven Ros, direktor Centra za proučavanje majmuna pri Zoološkom vrtu Linkoln, kaže kako je to verovatno ciklični fenomen.
"Što više interesovanja Amare pokazuje, to mu ljudi više pokazuju svoje mobilne telefone", rekao je Ros.
Osoblje zoološkog vrta je stavilo uže koje posetioce sprečava da priđu staklu iza kojeg se nalazi gorila, ali čini se da mu znatiželju izaziva i sama svetlost mobilnog. Trude se, kažu, da Amare satima ne bulji u mobilne posetilaca. Posetiocima ne žele da zabranjuju da ga snimaju i slikaju, ali su zamoljeni da ga ne ometaju.
Ros je istakao kako su već počeli da uočavaju neke promene u Amareovom ponašanju. On živi s drugim mladim gorilama, a uobičajeno je da se u takvoj grupi mladih mužjaka gorile takmiče oko pozicije u hijerarhiji. Amare je, međutim, zaokupljen drugim stvarima i zbog toga nezainteresovan.
"To je kao da su u nekom bratstvu, ima puno igre, ali i agresije. Pokušavaju da shvate ko zauzima koje mesto u grupi. Moguće je i da zbog njegovog gledanja u ekran i manjka interesovanja druge gorile počnu da ga maltretiraju", rekao je Ros.
Dodatna je opasnost, prema Rosu, da će to uticati na razvoj i formativne godine u kojima gorile uče "da budu gorile".
Takođe je objasnio da je Amare posebno ranjiv zato što je njegovo omiljeno mesto za odmor upravo tamo gde je najbliže posetiocima i njihovim telefonima.
Što se tiče sadržaja koji Amare gleda, Ros je rekao da su to uobičajene stvari: selfiji, fotografije posetilaca i njihovih porodica, njihovih ljubimaca, ali i fotografije samog Amarea.
Komentari 2
Hm
Dok gleda slike
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar