Vrhovni sud savezne države Njujork je većinom glasova od 5-2 odbacio argument jedne grupe za zaštitu životinja da je slonica nezakonito zatvorena u zoološkom vrtu, preneo je BBC.
Iako su slonovi "impresivni", navodi se u obrazloženju presude, oni nemaju ista prava na slobodu kao ljudi.
Grupa za prava životnja tražila je da se Hepi iz zoološkog vrta prebaci u jedno utočište za slonove.
Sudije su raspravljale o tome da li se pravni princip "habeas corpus", koji štiti od nezakonitog zadržavanja, može primeniti i na emocionalno složene i inteligentne životinje.
"Iako niko od nas ne osporava impresivne sposobnosti slonova, mi odbacujemo argumente podnosioca peticije da imaju pravo da traže pravni lek 'habeas corpus' u ime slonice Hepi", napisala je predsednica sudskog veća Dženet Difjore u ime većine.
Ona je istakla da je "habeas corpus" procesno sredstvo čiji je cilj da obezbedi prava na slobodu ljudskih bića koja su nezakonito zadržana, a ne životinja koje nisu ljudi.
Odluka Vrhovnog suda je usledila nakon više odluka nižih sudova, koji su stali na stranu Zoološkog vrta u Bronksu u slučaju koji je pokrenula pravna neprofitna organizacija "Nonhuman rights project" sa sedištem u Njujorku. Oni su tražili da se pedesetjednogodišnja slonica izmesti iz zoološkog vrta u Bronksu, zbog toga što je nazakonito zatvorena u ograđenom prostoru od jednog hektara.
Kompanija koja upravlja tim zoološkim vrtom je odbacila takav opis i navela da Hepi i njen partner imaju svu neophodnu pažnju.
Sudija Dženi Rivera, koja je glasala za oslobađanje slonice, kazala je da je njeno zatočeništvo u suštini nepravedno i nehumano i predstavlja uvredu za civilizovano društvo.
Hepi je rođena u divljini na Tajlandu, gde je uhvaćena i dovedena u zoološki vrt u Bronksu 1977, kada je bila stara godinu dana.
Komentari 3
Vlada
Maks
002211
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar