Oko 30 persijskih mačaka slobodno se kreće muzejom i tu i tamo zadrema na nekom od brojnih udobnih mesta, a radnici muzeja redovno na društvenim mrežama objavljuju njihove fotografije koje željno iščekuje desetine hiljada obožavalaca.
Muzej je otvoren već tri godine, kaže veterinarka Haleh koja se volonterski brine o životinjama nekoliko dana nedeljno.
"Kada se brinete o mačkama ili se igrate s njima oslobađa se hormon sreće", kaže ona.
Osim persijskih mačaka, u muzeju živi i nekoliko drugih rasa. Sve mačke imena su dobile prema slavnim osobama iz persijske mitologije i istorije, navodi Haleh.
"Trećina mačaka u muzeju dolazi s ulice", kaže veterinarka. Ostale su donete u muzej, najviše tokom pandemije.
Neki delovi društva u šiitskom Iranu ne tolerišu kućne ljubimce, a posebno je to rašireno u strogoj religijskoj klasi. Međutim, za razliku od pasa, mačke se u islamu ne smatraju nečistima.
Ipak, kućni ljubimci odavno više nisu neobična pojava u Iranu. U bogatom severnom delu Teherana, ljudi koji šetaju s manjim psima čest su prizor.
Muzej persijskih mačaka polako postaje tesan za sve veći broj životinja, poručuju vlasnici, a ugovor o najmu nije obnovljen.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar