Više od četiri decenije nakon što su lokalno izumrli, nosorozi ponovno lutaju divljinom Mozambika.
Ova zemlja dovodi ugrožene vrste iz Južne Afrike u nastojanju da udahne novi život svojim parkovima i podstakne lokalni turizam.
Grupa rendžera uhvatila je, sedirala i premestila crne i bele nosoroge u preko 1.600 km udaljen nacionalni park Zinave u Mozambiku, koji se prostire na više od 400.000 hektara i ima više od 2.300 drugih, takođe spolja dopremljenih životinja.
"Nosorozi su važni za ekosistem, što je jedan od razloga zašto ih premeštamo na toliku udaljenost i činimo sve ove napore da ih tamo dovedemo", rekao je Kester Vikeri, konzervator koji nadzire prebacivanje nosoroga.
Grupa za očuvanje "Peace Parks Foundation" (PPF), koja sprovodi operaciju, ima za cilj da preseli više od 40 nosoroga u sledeće dve godine u Mozambik.
Vođa projekta Entoni Aleksander rekao je da je grupa već dovela neke predatore i mnogo slonova u park i da su sada na redu nosorozi.
Ova inicijativa deo je kampanje za spas ugroženih vrsta njihovim preseljenjem u sigurna utočišta, gde imaju priliku da povećaju svoju populaciju.
Vikeri kaže da se nada da će za 10 godina videti naprednu populaciju belih nosoroga u Zinaveu.
Brojnost divljih životinja u Mozambiku ozbiljno je pogođena 15-godišnjim građanskim ratom koji se završio 1992. i krivolovom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Čak i tamo postoji SNS ?Da pogodim tamo gde su živele ove životinje su proglasili po zakonu Srbije građevinskom zonom i zato sele životinje,a kad Galens diđe do macionalnog parka će opet seliti životinje.A o hrani biljke,voda šta im bog da.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Jedna od neobičnih tradicija u Španiji je blagosiljanje životinja kada sveštenici širom zemlje, od Madrida do Majorke, prskaju ljubimce svetom vodom na Dan Svetog Antonija.
Iako mačke imaju oštar sluh, vid prilagođen pokretu i mraku kao i osetljiv njuh, njihovo čulo ukusa je manje razvijeno nego kod ljudi, pasa i ostalih životinja.
Zoo vrt u Švajcarskoj izvestio je da su dve crvene pande iskoristile zimsku oluju da pobegnu iz svog ograđenog prostora, a jedna od njih odlutala je čak do obližnje šume.
Šimpanze koje žive u različitim okruženjima u Africi, od tropskih prašuma do savana, genetski se adaptiraju na svoje stanište i razvijaju otpornost prema patogenim virusima, uključujući malariju.
Stotine mrtvih foka preplavilo je obalu Kazahstana na istočnoj obali Kaspijskog mora a vlasti su poslale uzorke na laboratorijsku analizu koja je pokazala da je smrt životinja povezana sa infekcijom.
Tajlandska policija je saopštila da je podigla optužnicu za nemar protiv čuvara u centru za zaštitu slonova, nakon što je jedna životinja usmrtila špansku državljanku prošle nedelje.
Iako toga ponekad nismo svesni, ono što nas muči često smeta i našim mačkama, počevši od prljavog prostora do preglasne muzike pa našem ljubimcu možda nesvesno izazivamo nelagodu.
Ako ste ikada morali izgovarati slovo po slovo omiljenu reč svog psa kako ne bi poludeo od sreće ili reč "veterinar" kako se ne bi uplašio, možete pretpostaviti da psi razumeju neke reči.
Gradsko veće Milana u Italiji usvojilo je uredbu kojom se dozvoljava sahranjivanje pepela kućnih ljubimaca pored njihovih vlasnika na milanskim grobljima.
Japan planira da ublaži stroge zakone o lovu kako bi omogućio lakši odstrel medveda, usled porasta opasnih susreta s tim životinjama u naseljenim područjima.
Dvadeset velikih divljih mačaka, uključujući bengalskog tigra i četiri pume, uginulo je od ptičjeg gripa u poslednjih nekoliko nedelja u azilu za životinje u Vašingtonu.
Henri, najstariji krokodil na svetu, napunio je 124 godine, a prema rečima veterinara, uprkos starosti njegovo zdravstveno stanje je savršeno, preneli su lokalni mediji.
Komentari 2
Dragan
Goran
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar