Barselona je u borbi protiv vatrene stihije počela da računa na koze i ovce, čiji je zadatak da u najvećem gradskom parku pojedu što više rastinja, kako bi smanjile mogućnost od izbijanja i rasplamsavanja požara.
Kako piše Vašington post, pre mesec dana vatra je gutala sve pred sobom dok nije iznenada stala ispred kuća u Zapadnom Sakramentu, a iako je sve delovalo kao čudo, ispostavilo se da je to rezultat 400 gladnih koza koje su obrstile nisko rastinje.
"Životinje su temeljni radnici, ne izmišljamo ništa novo", naglasio je Gijem Kantaleta iz NVO Pau Kosta, koji istu strategiju koristi i u Đironi od 2016. godine.
Slična metoda u borbi protiv požara primenjivana je i u Andaluziji pre više od dve decenije, piše Gardijan.
U Barseloni je u aprilu pokrenut pilot projekat u parku Coljserola iznad grada, koji se prostire na 8.000 hektara i u kojem godišnje prosečno izbije 50 požara.
Predstavnik grada Eloi Badia kaže da bi posledice požara, kada bi on izbio u tom parku, bile ogromne, imajući u vidu da ga okružju gusto naseljene opštine.
Regionalni projekat u Španiji uključuje više od 100.000 životinja koje se koriste za zaštitu od požara, a procene se da vlasti tako uštede 75 odsto sredstava koje bi potrošile na mehaničko uništavanje vegetacije.
Životinje širom planete imaju veliki doprinos u sprečavanju požara, time što raščišćavaju rastinje.
U Kaliforniji je desetak kompanija kupilo koze za ciljanu ispašu nakon što je prošle godine u požaru izgorelo 850.000 hektara.
U Portugalu je 2017. godine ugrožena vrsta konja pomogla da se sačuva prirodni rezervat Faia Brava.
U Kanadi su krave pomagale da se ne desi katastrofa tako što su obrstile područja podložna požarima.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar