Uspešna godina za orlove krstaše u Vojvodini: Ptići Radenko i Ivanka izleteli iz gnezda

Veliki trud u zaštiti orlova krstaša ove godine doprineo je da se izlegne pet mladunaca, ali je jedan mladunac tokom jakog nevremena u Banatu nastradao.
Saradnici Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije od početka marta dežurali su na terenu u nastojanju da očuvaju mir neophodan za uspešno izleganje i izletanje mladunaca krstaša. Ove ptice zahtevaju specifične uslove za uspešno izvođenje potomstva koji su u današnjem pejzažu Vojvodine teški za pronaći.
Uz dodatne napore na očuvanju staništa, postavljanju bezbednih gnezda, sprečavanju uznemiravanja, trovanja i ubijanja ptica, u zimu i proleće 2022. u srednjem Banatu još dva para krstaša napravila su gnezda, čime je populacija narasla na pet parova.
Dva srednjebanatska para nisu imala uspeh: jedan je prekinuo gnežđenje zbog nepoznatih razloga, a drugi par je napustio polog od dva jaja usled čestog uznemiravanja poljoprivrednim mašinama.
 
U čast lovočuvara koji je spasao orlića kod Banatskog Aranđelova, taj mladunac po njemu je nazvan Radenko. Drugi obeleženi krstaš, mlada ženka iz gnezda kod Mokrina, nazvana je Ivanka.
 
"I Radenko i Ivanka prethodnih dana izleteli su iz gnezda, a trenutno se zadržavaju u neposrednoj okolini svog doma u nepreglednim ravnicama severnog Banata. Uskoro će ih roditelji prisiliti da samostalno love i obezbeđuju obroke", navode iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
 
Dodaju kako prva godina života donosi najveće izazove za mlade orlove, a šanse za preživljavanje im značajno umanjuju nedostatak hrane, trovanje, upucavanje i stradanje na dalekovodima.
 
Iz Društva naglašavaju kako od prošle godine kretanje dva mlada krstaša Mime i Mihajla prate uz pomoć savremene satelitske tehnologije.
"Praćenja orlova služe da se zabeleže kretanja, ponašanja i staništa koja posećuju kako bi im se omogućila efikasna zaštita na terenu. U slučaju povreda ili stradanja ptica, satelitski odašiljači pomažu da se brzo reaguje i ptice zbrinu ili da se urade neophodni uviđaji", dodaju oni.
 
Zajedno sa partnerima iz još četiri evropske države, članovi i saradnici Društva poslednjih šest godina rade na aktivnoj zaštiti krstaša, pre svega kroz otklanjanje i ublažavanje ljudskih faktora koji uzrokuju stradanje ovih ptica.
  • Ud

    19.07.2023 17:00
    Komentar
    Nekoliko puta sam video jednog takvog orla na mom salašu ,u mužljanskim ritovima,potez Deonica,10 km zapadno od zrenjanina.Bio sam veoma sretan.Stajao je po vetru na livadi
  • Mile

    07.10.2022 23:03
    Oro'
    Vidosam jednog u blizini fruške gore pre jedno 15 dana, baš me oduševio svojom pojavom i veličinom. Kružio je iznad polja neštoje pikirao :)
  • Steva

    22.08.2022 14:23
    Ornitolozi
    Neko truje, neko ubija, neko uništava šume, neko podmeće požare. Samo ornitolozi čuvaju pticu sa nacionalnog grba. Pametnome dosta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja