Ovaj naučnik je sa svojom koleginicom Sabin Nuten sa Univerziteta "Julius Maximilian" u Vircburgu u Nemačkoj vodio naučnu studiju, piše New Scientist.
Kako bi dobili odgovor, prikupili su podatke iz 489 studija koje su merile gustinu mrava u različitim delovima sveta koristeći standardizovane metode. Ekstrapolirali su ove podatke i procenili da postoji otprilike 20.000.000.000.000.000 ili 20 bilijardi mrava širom sveta.
Ukupna biomasa ove globalne populacije mrava - zajednička težina ugljenika u svim jedinkama - iznosi oko 12 miliona tona. To je više od divljih ptica i sisara zajedno, koji imaju ukupnu biomasu od dva miliona tona odnosno sedam miliona tona. Poređenja radi, ljudi imaju ukupnu biomasu od 60 miliona tona.
Prethodne procene broja mrava na Zemlji bile su u suštini "utemeljene pretpostavke" ekstrapolirane iz gustine mrava izmerene na jednoj ili dve lokacije, ističe Šulthajz. Poslednja analiza nastojala je da bude preciznija gledajući studije sa svih kontinenata i napisane na različitim jezicima.
"Međutim, još postoje praznine u našem znanju jer je većina brojanja mrava sprovedena na tlu, a ne na drveću ili pod zemljom", kaže Šulthajz. Statistike iz Afrike i severne Azije takođe su ograničene.
Postoji 15.700 poznatih vrsta i podvrsta mrava. Ovi insekti su vitalni za većinu ekosistema zbog svoje uloge u raspršivanju semena, povećanju dostupnosti hranjivih materija putem izmene tla i osiguravanju hrane za životinje koje jedu mrave.
"Poznavanje globalne populacije mrava važno je u svrhu njihovog očuvanja. Ovom studijom pružamo osnovu za globalnu distribuciju broja mrava i biomase, a u budućnosti bismo mogli da ponovimo studije na istim mestima koristeći iste metode da vidimo što se promenilo", zaključuje Nuten.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar