Naučnici su uočili da hobotnice dok čiste jazbinu otpadom gađaju druge hobotnice i smatraju da je to neki oblik namerne interakcije.
Foto: Pixabay
Hobotnice love same, vole otpad, čak znaju i da kanibalizuju jedna drugu. Naučnici su uočili da ovi neobični glavonošci imaju još jednu antidruštvenu osobinu - izbacuju oblake mulja, algi, pa čak i školjki na mlazni pogon i gađaju svoje srodnike.
Istraživači koji proučavaju Octopus tetricus, običnu sidnejsku hobotnicu, snimili su glavonošce kako prednjim pipcima skupljaju otpatke u grudvu koju pomoću snažnog mlaza izbačenog iz posebnog otvora ispod zadnjih pipaka - katapultiraju od sebe.
Istraživači navode da ovo "izbacivanje" hobotnice koristi kada čiste jazbinu ili se oslobađaju ljuštura školjki posle jela, ali uočili su i kako udaraju druge hobotnice ovim kuglama, i to, kako im se čini, s namerom.
Profesor Peter Godfri-Smit, rukovodilac projekta na Univerzitetu u Sidneju, navodi da je ovakvo ponašanje iznenađujuće.
"Ovakvo bacanje - ili izbacivanje ili gađanje - predmetima koji su namerno skupljeni je veoma neubičajeno u životinjskom svetu. Pomeranje predmeta, čak i na kratku udaljenost, pod vodom je posebno neobično, a takođe, i prilično teško izvodljivo", objašnjava profesor.
U izveštaju objavljenom u časopisu Plos One, Godfri-Smit i njegove kolege navode kako su 2015. godine zabeležili više od dvadeset sati video-snimaka u zalivu Džervis kod južne obale Novog Južnog Velsa u Australiji, koristeći podvodne stacionarne kamere, snimajući ponašanje oko 10 hobotnica.
Snimani su i mužjaci i ženke kako izvode "gađanje". Međutim, tim navodi da su to najčešće radile ženke, pri čemu su dve izvele skoro 66 odsto bacanja. Od 102 "gađanja", tim navodi da je 32 odsto bilo obično čišćenje jazbine, osam odsto je obavljeno posle jela i većinu materijala koji su izbacili u ovim prilikama činile su školjke.
Međutim, 53 odsto zabeleženih bacanja dogodilo se u roku od dva minuta nakon što bi jedna hobotnica stupila u interakciju sa drugom, bilo da bi se borila, parila ili jurila.
Ono što je neobično je i otkriće da je prilikom gađanja druge hobotnice u sadržaju sakupljenom tokom čišćenja jazbine bilo mnogo više mulja.
Istraživači su zaključili da su ovakve akcije izvođenje s namerom. Ustanovili su, takođe i da su tamnije hobotnice bile agresivnije.
Tim navodi i da ostaje nejasno zašto tako gađaju druge hobotnice, dodajući da na snimcima takvo ponašanje nije zabeleženo kada bi započele tuču, niti da je bilo "uzvratne paljbe".
Moguće je da hobotnice udare jedna u drugu jednostavno kao rezultat interakcije dok čiste jazbinu, na primer. Ali Godfri-Smit smatra da ovakvo ponašanje ima određenu svrhu.
"Mislim da dosta toga upućuje na tvrdnju o potrebi hobotnica za 'ličnim prostorom‘. U dosta slučajeva, ženke su bacale materijal na mužjake koji su pokušavali da se pare sa njima... Ali bilo je slučajeva da su ženke gađale druge ženke", napominje profesor.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Jedna od neobičnih tradicija u Španiji je blagosiljanje životinja kada sveštenici širom zemlje, od Madrida do Majorke, prskaju ljubimce svetom vodom na Dan Svetog Antonija.
Iako mačke imaju oštar sluh, vid prilagođen pokretu i mraku kao i osetljiv njuh, njihovo čulo ukusa je manje razvijeno nego kod ljudi, pasa i ostalih životinja.
Zoo vrt u Švajcarskoj izvestio je da su dve crvene pande iskoristile zimsku oluju da pobegnu iz svog ograđenog prostora, a jedna od njih odlutala je čak do obližnje šume.
Šimpanze koje žive u različitim okruženjima u Africi, od tropskih prašuma do savana, genetski se adaptiraju na svoje stanište i razvijaju otpornost prema patogenim virusima, uključujući malariju.
Stotine mrtvih foka preplavilo je obalu Kazahstana na istočnoj obali Kaspijskog mora a vlasti su poslale uzorke na laboratorijsku analizu koja je pokazala da je smrt životinja povezana sa infekcijom.
Tajlandska policija je saopštila da je podigla optužnicu za nemar protiv čuvara u centru za zaštitu slonova, nakon što je jedna životinja usmrtila špansku državljanku prošle nedelje.
Iako toga ponekad nismo svesni, ono što nas muči često smeta i našim mačkama, počevši od prljavog prostora do preglasne muzike pa našem ljubimcu možda nesvesno izazivamo nelagodu.
Ako ste ikada morali izgovarati slovo po slovo omiljenu reč svog psa kako ne bi poludeo od sreće ili reč "veterinar" kako se ne bi uplašio, možete pretpostaviti da psi razumeju neke reči.
Gradsko veće Milana u Italiji usvojilo je uredbu kojom se dozvoljava sahranjivanje pepela kućnih ljubimaca pored njihovih vlasnika na milanskim grobljima.
Japan planira da ublaži stroge zakone o lovu kako bi omogućio lakši odstrel medveda, usled porasta opasnih susreta s tim životinjama u naseljenim područjima.
Dvadeset velikih divljih mačaka, uključujući bengalskog tigra i četiri pume, uginulo je od ptičjeg gripa u poslednjih nekoliko nedelja u azilu za životinje u Vašingtonu.
Henri, najstariji krokodil na svetu, napunio je 124 godine, a prema rečima veterinara, uprkos starosti njegovo zdravstveno stanje je savršeno, preneli su lokalni mediji.
Komentari 1
Mafijaške
prave pripremu, turururu
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar