Gorila Bua Noi često se naziva najusamljenijom na svetu, a ta nesrećna ženka je preko 30 godina zatočena u kavezu koji se nalazi u jednom tržnom centru na Tajlandu.
Bua Noi danas ima 33 godine, a zarobljena je otkako je napunila jednu godinu. Svi napori da se oslobodi nisu uspeli. U međunarodnu kampanju za njeno puštanje uključile su se pevačica Šer i glumica Džilijan Anderson, ali nije pomoglo.
Direktor ZOO vrta Kanit Sermsirimongko je jasan: ako ljudi žele da majmunica ode u utočište u kojem će biti s drugim gorilama, srećna i slobodnija, traži više od 800.000 dolara.
"Nesrećna životinja pati zbog betona i rešetki među kojima je zarobljena sama skoro 40 godina. Ovaj užasni prostor je jedan od najgorih Zoo vrtova na svetu. Sve životinje koje su tamo zarobljene su u malim kavezima u kojima nema sunčeve svetlosti, svežeg vazduha, u kojima ne mogu da se kreću na način koji im je važan", rekao je Džejson Beker iz PETA-e za "Daily Mail" i dodao kako gorila mora da živi u uslovima koji su "užasni i okrutni".
Zoo se nalazi na šestom i sedmom spratu tržnog centra "Pata Pinklao Department" u Bangkoku. To što je čak i ministar zaštite životne sredine Varavut Silpa-arča rekao da bi gorila trebalo da bude premeštena u utočište, nije promenilo odluku vlasnika.
"Prikupili smo donacije mnogih koji žele da joj pomognu. Međutim, problem što vlasnik odbija da je proda. Pristao je na prodaju, ali cena je previsoka. Bua Noi se smatra privatnim vlasništvom i ne možemo da uradimo ništa da je sklonimo iz tog Zoo vrta. Čovek ju je kupio pre nego što su doneti zakoni koji sprečavaju trgovinu i vlasništvo nad ugroženim i divljim životinjama", rekla je sekretarka ministarstva za zaštitu životne sredine.
Za nesrećnu gorilu svetska javnost se prvi put zainteresovala 2015. godine kada je grupa aktivista za spas životinja počela da prikuplja peticiju kojom se traži njeno puštanje i zatvaranje tog Zoo vrta.
Nažalost, nije se ništa dogodilo. Iako je Zoo u jednom trenutku zatvoren jer nije imao sve potrebne dozvole, ubrzo je ponovo otvoren, a Bua Noi je ostala u svom kavezu. Uprava Zoo vrta tvrdi da je sve u redu, a direktor kaže kako gorila izgleda tužno jer joj je takav "prirodni izraz lica".
"Pre otvaranja, konsultovali smo se sa zoolozima i veterinarima. Zbog toga su samo određene životinje u našem Zoo vrtu, jer je on dobar jedino za njih. Mi dobro brinemo o njima. Ne brinem se za kritike, jer je mi najbolje poznajemo. Pazimo na nju kao da nam je ćerka", tvrdi direktor Kanit.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Španski vatrogasci izveli su neobičnu operaciju spasavanja tako što su u Madridu sa petog sprata napuštene zgrade koju je zahvatio požar izbavili kozu.
Službenici za zaštitu prirode počeće da eutanaziraju 90 crnih kitova nasukanih na plaži u Tasmaniji u Australiji, pošto su propali pokušaji njihovog spasavanja.
Više od 60 lažnih kitova ubica je uginulo, a vlasti pokušavaju da spasu još nekoliko desetina nakon masovnog nasukavanja na udaljenoj australijskoj plaži, prenosi BBC.
Psi doživljavaju svet oslanjajući se na svoja pojačana čula, a njihov oštar vid, njuh i sluh omogućavaju im da prepoznaju emocije, fiziološke promene, bolesti i faktore životne sredine.
Kompanija Movi, najveći uzgajivač lososa na svetu, saopštila je da je četvrtina od ukupno 105.000 lososa pobegla iz uzgajivališta u Tromsu, na severozapadu Norveške.
Palmerston, bivši "glavni mačak u diplomatiji" britanskog Ministarstva spoljnih poslova, "izašao je iz penzije" radi nove misije na Bermudima, preneo je AP.
Australijski naučnici su proizveli prvi embrion kengura na svetu putem vantelesne oplodnje (VTO), što je otkriće za koje kažu da bi moglo pomoći da se druge vrste spasu od izumiranja.
Beba malajskog tapira, rođena u zoološkom vrtu Point Defiance u Takomi 2. februara, pomaže u očuvanju ove životinjske vrste koja održava raznovrsnost šuma u Aziji.
Pingvini, ipak, nisu uzorni bračni drugovi i simboli "večne ljubavi" u životinjskom svetu, pokazala je nova dugogodišnja studija megakolonije malih pingvina u Australiji.
Australijski stručnjaci za gmizavce dobili su poziv iz jednog domaćinstva u Sidneju, koje se našlo pod najezdom takozvanih crvenotrbušastih crnih zmija.
Žena iz Britanske Kolumbije kažnjena je sa 2.500 dolara zbog toga što je previše blizu prišla jatu kitova ubica dok je stajala na dasci za veslanje u blizini ostrva Vankuver.
Snimak koji pokazuje sina američkog predsednika Donalda Trampa, Donalda Trampa mlađeg u ilegalnom lovu na zaštićene vodene ptice u venecijanskoj laguni izazvalo je lavinu negodovanja u celoj Italiji.
U zaštićenom području u češkim Brdima dabrovi su izgradili branu koju su lokalne vlasti planirale da postave i tako državi uštedeli 30 miliona čeških kruna (oko 1,2 miliona evra).
Komentari 3
Ja
tuzno
Slobodan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar