Hiljade vrsta je suočeno s padom populacije i sve većim brojem pretnji, objavila je organizacija u svom godišnjem izveštaju.
"Međunarodni crveni spisak sada navodi više od 42.100 životinjskih i biljnih vrsta kao ugrožene", rekla je organizacija, pozivajući se na Crveni spisak ugroženih vrsta Međunarodne unije za očuvanje prirode.
Godine 2000. najveća svetska populacija divljih irvasa u regiji Taimir na ruskom Arktiku sastojala se od milion životinja. Danas ih je preostala samo četvrtina, kaže WWF, a kao glavne razloge navodi klimatske promene i krivolov.
Organizacija je takođe istakla carske pingvine, rekavši da ove godine ništa nije učinjeno da se ta vrsta bolje zaštiti.
"Na trenutnim nivoima emisije gasova sa efektom staklene bašte, između 80 i 100 odsto svih poznatih kolonija carskih pingvina je suočeno sa izumiranjem do 2100. godine", rekao je WWF.
Podsetio je i na masovni pomor ribe ovog leta u reci Odri, koja teče između Nemačke i Poljske. Taj pomor je takođe bio prepreka ponovnom uvođenju baltičke jesetre, jer je hiljade ribljih jedinki uginulo.
U avgustu je hiljade riba uginulo u Odri. Stručnjaci smatraju da je uzrok masovnog pomora ribe ispuštanje soli u kombinaciji s niskim nivoom vode i visokim temperaturama, što je dovelo do masovnog razmnožavanja otrovne vrste alge (Prymnesium parvum).
WWF je istakao i pozitivne primere očuvanja vrsta, uključujući populaciju tigrova u Nepalu, koja se dobro oporavlja, kao i grbavih kitova u Australiji.
Te životinje su skinute sa spiska ugroženih vrsta zbog značajnog povećanja populacije. Uprkos tome, potrebne su dodatne mere kako bi se kitovi zaštitili od pretnji poput ribolova, brodskog saobraćaja i zagađenja, rekla je organizacija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar