Istraživanje: Kućni ljubimci su dobri i za pamćenje

Ono što je dobro za srce ponekad je dobro i za mozak. Nedavna studija na starijima od 50 pokazala je da vlasnici kućnih ljubimaca imaju bolje rezultate na testovima pamćenja.
Istraživanje: Kućni ljubimci su dobri i za pamćenje
Foto: Pixabay
Istraživanje naučnika sa Univerziteta Mičigen ukazuje na to da efekat kućnih ljubimaca ("pet effect") ne štiti samo srce i creva, što je već poznata teorija, nego može imati važnu ulogu i u očuvanju funkcija mozga u starijem dobu, piše Science Alert.
Rezultati se temelje na nacionalno reprezentativnom istraživanju koje je sprovedeno na više od 20.000 odraslih koji su odgovarali na pitanja imaju li kućnog ljubimca i koliko dugo. Zdravstveno stanje ispitanika potom je praćeno u šestogodišnjem razdoblju.
Pokazalo se da su vlasnici kućnih ljubimaca imali bolje kognitivne rezultate od onih koji ih nisu imali. Taj je efekat bio vidljiv samo kod starijih od 65, kad obično počnu da se pojavljuju simptomi demencije.
 
Ako je osoba iz te starosne grupe imala ljubimca pet godina, postizala je bolje rezultate u srednjoročnom i dugoročnom pamćenju reči od vršnjaka koji ljubimce nisu imali.
 
Ovo otkriće je samo veza, a ne jasan dokaz da "pet effect" stvarno postoji, napominju naučnici.
 
Brojne studije su pokazale da su ljubimci dobri za zdravlje i mnogo je teorija zašto je tako.
 
Vlasnici pasa, na primer, šetaju zbog svojih kućnih ljubimaca, a svakodnevno kretanje je povezano sa zdravljem mozga i funkcionalnim dužim životom.
 
Zna se i da životinje unose nove bakterije u domaćinstvo, što može ojačati imuni sistem, posebno creva. Ili nas ljubimci jednostavno čine srećnima pošto studije upućuju na to da njihova prisutnost smanjuje usamljenost i stres.
 
U starijem dobu to može biti važnije nego u mlađem. Dokazano je da izolacija može promeniti strukturu i funkciju mozga.
 
I dok su se mnoge studije dosad fokusirale na to kako vlasništvo nad psima i mačkama utiče na emocije i fizičko zdravlje, malo je onih koje su istraživale na koji način oni utiču na moždane sposobnosti.
 
Naučnici iz Mičigena smatraju kako je to zbog toga što je potrebno duže vreme da se pokažu pozitivni efekti kućnih ljubimaca na njihove kognitivne sposobnosti.
 
Njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu "Journal of Aging and Health".
  • r

    17.01.2023 09:57
    r
    U dvorištu imam dve mačke i psa dugi niz godina, to je već druga generacija, jer smo vučjaka od 13 godina morali uspavati, ali je stigao drugi koji sad ima dve godine.To je jedno blaženstvo ,kako vam se te životinje raduju, koliko pozitivne energije, ja imam sedamdeset godina o kojima ne razmišljam.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja