Kako žive kitovi ubice: Majke žrtvuju ceo život za sinove, hrane ih i brinu o njima do iznemoglosti

Studija o orkama u severnom Pacifiku otkrila je da se majke "žrtvuju ceo život" za svoje sinove, piše BBC.
Kako žive kitovi ubice: Majke žrtvuju ceo život za sinove, hrane ih i brinu o njima do iznemoglosti
Foto: Pixabay
Briga oko sina značajno je smanjila izglede ženke kita ubice za reprodukciju u budućnosti.
Čini se da energija koja im je potrebna za hranjenje sinova ugrožava njihovo zdravlje, ostavljajući ih manje sposobnim za reprodukciju i podizanje drugih mladih.
"Majke žrtvuju sopstvenu hranu i energiju", rekao je profesor Daren Kroft sa Univerziteta u Ekseteru.
 
Orke ostaju blisko povezane sa svojim porodicama tokom celog života. Ali dok mlade ženke postaju nezavisne kad odrastu, mužjaci su zavisni od svojih majki - čak zahtevaju i deo hrane koju ulove njihove majke.
 
Profesor Kroft opisao je to kao "novi uvid u složene društvene živote i porodične odnose ovih neverovatnih životinja".
 
Decenijama duga studija, objavljena u stručnom časopisu "Current Biology", deo je misije za razumevanje porodičnog života kitova ubica. Omogućio ju je Centar za istraživanje kitova (CWR), koji više od 40 godina prati živote populacije kitova ubica.
 
Od 1976. godine, CWR je napravio potpuni popis populacije tih kitova, što je omogućilo biolozima da sprovedu višegeneracijske studije poput ove - razdvajajući kritično društveno ponašanje i porodične veze koje direktno utiču na preživljavanje životinja.
 
Za ovo istraživanje, naučnici su analizirali živote 40 ženki orke između 1982. i 2021. i otkrili da je za svakog živog sina godišnja verovatnoća da majka podigne još jedno mladunče do prve godine života bila prepolovljena.
 
"Naše prethodno istraživanje pokazalo je da sinovi imaju veće šanse za preživljavanje ako im je majka u blizini", rekao je dr Majkl Vajz sa Univerziteta u Ekseteru i Centra za istraživanje kitova.
 
"Hteli smo da saznamo da li ova pomoć ima svoju cenu i odgovor je potvrdan. Majke kitova ubica plaćaju visoku cenu u smislu svoje buduće reprodukcije kako bi svoje sinove održale u životu."
 
Studiju ove ugrožene populacije kitova ubica, koji žive u vodama između Vankuvera i Sijetla, započeo je dr Ken Balkomb. U početku je želeo da ispita pretnje njihovom opstanku.
 
Rad koji je sledio nastavio je da otkriva uvide u život kitova ubica do kojih je moglo doći samo kroz decenije proučavanja. Biolozi su sarađivali s CWR-om kako bi otkrili, na primer, vitalnu ulogu baka kitova ubica i zašto, poput ljudi, ženke ove vrste prestaju s reprodukcijom tokom svog života.
 
Iz svojih godina proučavanja interakcija kitova ubica naučnici su već znali da su se majke i sinovi "družili" zajedno i u odraslom uzrastu mužjaka.
Možda se čini paradoksalnim da tako moćne, inteligentne životinje kroz život ostaju zavisne od majkei, ali čini se da se mužjaci jednostavno ne moraju osamostaliti, jer majka ostaje uz njih.
 
Trenutno su preostala samo 73 kita ubice, pa naučnici kažu da moraju razumeti sve što bi moglo pomoći u donošenju odluka o tome kako zaštititi ove morske sisare.
 
"Ovi kitovi ubice balansiraju na oštrici noža i preti im izumiranje. Dakle, sve što smanjuje reprodukciju ženki daje razlog za zabrinutost za ovu populaciju", rekao je prof. Kroft.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dzoker

    12.02.2023 11:19
    Mozda nesto naucimo iz ovoga.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Delfini u Meksičkom zalivu pozitivni na kokain

Istraživači u Meksičkom zalivu testirali 89 delfina i utvrdili da njih tridesetoro u telu ima drogu ili lekove, a 24 je bilo pozitivno na lek protiv bolova, koji je 100 puta jači od morfijuma.

Dabrovi ponovo u Briselu

U Briselu je zabeležen povratak dabra, koji je prvi put od 19. veka ponovo nastanio malu reku reku koja većinom podzemno protiče kroz glavni grad Belgije.