Golubovi su jedna od najrasprostranjenijih ptica u gradovima širom planete, ali jeste li primetili da je mladunčad golubova gotovo nemoguće videti?
Foto: Pixabay
Naime, golubovi koje viđamo na ulicama gradova potiču od golubova pećinara. Iako danas većinom žive u gradovima gde im je hrana najdostupnija, kada je u pitanju razmnožavanje današnji golubovi se i dalje ponašaju kao njihovi preci koji za svoja gnezda biraju skrivena mesta.
Kako su objasnili stručnjaci, golubovi pećinari svoja gnezda vole da grade u udubljenjima ili skrivenim mestima na takvoj dubini da je nemoguće doći do njih, piše BBC.
Tako gradski golubovi svoja gnezda grade na crkvenim tornjevima, u napuštenim zgradama ili ispod mostova.
Uz to, mladunčad golubova ostaju u gnezdu vrlo dugo - period od izleganja do napuštanja gnezda traje više od 40 dana. Za to vreme roditelji ih hrane takozvanim ptičjim mlekom punim proteina i masnoća. Zbog toga je golub kada prvi put napusti gnezdo već potpuno odrasla ptica koju teško možemo razlikovati od drugih golubova.
Ipak, postoje male razlike.
Mladi golubovi neće imati onu sjajnu zelenu i ljubičastu boju oko vrata, a boja na početku kljuna im neće biti beličasta kao kod odraslih, već sivo-roze.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Veoma volim ptice pa tako i golubove. Kao dete najdraži kućni ljubimci su mi bile dve mlade bele golubice. Inače meso mladih golubova (engleski: squab) je delikates. Danas se u ekskluzivnim restoranima u Evropi služi meso gajenih mladih golubova, ali je od davnina poznato gajenje seoskih golubova radi zaliha mesa. Tada je svaka kuća imala golubarnike koje su golubovi koristili za gnežđenje a vlasnici za povremenu ishranu golubčićima. Na nekim vojvođanskim pijacama se ponekad i danas može naći meso golubčića. I ja sam kao dete svake nedelje čekao omiljenu supu od golupčića zahvaljujući prababi koja je jedina u porodici imala odlučnost da im zavrne šiju.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Ministar nauke Holandije Epo Bruins saopštio je da će vlada te zemlje nastaviti sa eksperimenatima na majmunima u Istraživačkom centru za biomedicinska ispitivanja primata (BPRC) u Rajsvajku.
Udruženje Biom je objavila da je u Albaniji ponovo viđen jedan od najugroženijih morskih sisara na svetu - sredozemna morska medvedica - što uliva nadu u opstanak ove vrste.
Najmanje 70 sivih kitova uginulo je od početka godine u plitkim lagunama na poluostrvu Donja Kalifornija u Meksiku, gde se te životinje okupljaju da se pare i donose mladunce na svet.
Slovački i poljski ogranci organizacije "Greenpeace" pokrenuli su kampanju prikupljanja potpisa za otvoreno pismo u kome će zatražiti da se odustane od planiranog odstrela 350 medveda u Slovačkoj.
Kompanija "Colossal Biosciences", specijalizovana za genetski inženjering, objavila je da su njeni naučnici uspeli da uzgoje tri šteneta vuka iz vrste koja je izumrla pre više od 10.000 godina.
U rekama u Indiji živi 6.327 delfina, ali je njihov opstanak ugrožen zbog nekoliko faktora, uključujući hvatanje u ribarske mreže, namerno ubijanje, a njihov opstanak je ugrožen i rečnim turizmom.
Naučnici istraživačke agencije Aria istražiće potencijal matica u pčelinjim zajednicama za eventualni pronalazak terapija koje bi mogle da produže ljudski vek.
Smeđi medved napao je i teško povredio Rusa u šumi oko 125 km od Moskve, navode lokalni mediji i stanovnici, dok su sve češći susreti s medvedima u regionu koji okružuje glavni grad.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije je saopštilo da je počela prolećna oralna vakcinacija lisica i drugih divljih mesojeda protiv besnila.
Kanzi, bonobo (patuljasta šimpanza) koji je svojim neverovatnim sposobnostima komunikacije i korišćenja alata srušio granice između ljudske i životinjske inteligencije, uginuo je u 44. godini.
Komentari 5
Deks
Dragan
Марко
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar