Na snimku koji je prenela mornarica vidi se nekoliko uniformisanih policajaca kako prevoze sisare pomoću viseće mreže, a zatim specijaliste na terenu koji proveravaju stanje životinja, neprestano ih prskajući vodom.
Suočeni sa neposrednim rizikom od uginuća tih sisara, stručnjaci su reagovali brzo, opremljeni ležaljkama i ribarskim mrežama.
Za oko 17 minuta izvukli su ženku i njeno mladunče iz ušća gde su bili zarobljeni, uverili se da su dobrog zdravlja i konačno ih pustili u more, 500 metara dalje, izjavila je Frans presu koordinatorka spavasanja Erika Gomes.
U operaciji spasavanja učestvovali su i članovi ekoloških i nevladinih organizacija.
To se dogodilo 13. februara u blizini granice sa Venecuelom, posle upozorenja meštana.
U pitanju su bile odrasla ženka delfin teška oko 140 kilograma i njeno mladunče, takođe ženka, teška oko 35 kilograma.
Stanište ružičastog delfina proteže se od Brazila do Venecuele, prolazeći kroz Kolumbiju, Peru, Ekvador i Boliviju.
To je ugrožena vrsta, prema Međunarodnoj uniji za zaštitu prirode.
Neimenovani stručnjak sa Instituta za istraživanje bioloških resursa ocenio je da su ribarolvci "glavni dželati" ružičastog delfina u Kolumbiji, sisara koji može da dostigne 2,8 metara dužine i težinu veću od 220 kilograma.
Međutim, i drugi faktori imaju svoju ulogu u postepenom izumiranju ružičastog delfina u Kolumbiji, a to su kontaminacija reka živom i globalno zagrevanje koje izaziva promene u tokovima pritoka unutar njihovog staništa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar