FOTO: Redak albino delfin prvi put viđen u Africi

Novopečeni bračni par zabeležio je neverovatan prizor na svoj svadbeni dan kada su tokom vožnje brodom za posmatranje kitova naišli na albino delfina.
FOTO: Redak albino delfin prvi put viđen u Africi
Foto: Pixabay (ilustracija)
Ovo je prvi put da je albino delfin viđen na području Afrike.
Par je u društvu porodice i prijatelja video ovog neobično obojenog morskog sisara na brodu "Raggy Charters" u zalivu Algoa, području bogatom morskim životinjama na istočnoj obali Južnoafričke Republike. Lojd Edvards, kapetan broda i vlasnik "Raggy Chartersa", prvi je ugledao ovu jedinstvenu životinju među velikim jatom indopacifičkih dobrih delfina (Tursiops aduncus).
"Odjednom sam video belu svetlost u vodi među jatom od oko 200 delfina. Kada sam je ponovo ugledao, ispostavilo se da je u pitanju prekrasan albino mladunac", napisao je Edvards na Fejsbuku.
 
Mladunac, koji je verovatno star oko mesec dana i dug oko jedan metar, najverovatnije je pravi albino, ali to je teško potvrditi samo sa fotografija, javlja Live Science.
 
 
Albinizam je genetski poremećaj koji sprečava životinje da proizvode pigment melanin, koji daje boju njihovoj koži, krznu, perju i očima. Kao rezultat toga albino životinje su bele boje i imaju ružičaste oči. I oči i koža su im osetljiviji na sunčevu svetlost, a neke jedinke uz to mogu da imaju ili oslabljen vid ili da su potpuno slepe.
 
Albinizam se često može zameniti s leucizmom, stanjem koje sprečava pojedine ćelije u proizvodnji melanina. Životinje s leucizmom mogu biti potpuno bele, bledo žute ili imati bele mrlje pomešane s uobičajenom bojom. Slučajnom posmatraču može biti teško da razlikuje ta dva stanja.
 
Naučnici ističu kako je teško utvrditi da li u pitanju delfin s albinizmom ili leucizmom jer na slikama ima zatvorene oči. Moguće je da su mu oči zatvorene zbog izrazite osetljivosti na svetlost što je simptom albinizma. Osim toga, snažna bela boja takođe ukazuje na to da je u pitanju albinizam.
Šanse za preživljavanje
 
Za neke životinje albinizam može značajno smanjiti njihove šanse za preživljavanje, zbog čega je ovaj poremećaj vrlo redak u divljini i češći u zoološkim vrtovima i akvarijumima. Međutim, za ovu jedinku to možda neće biti slučaj.
 
Naučnici navode kako albinizam može biti poguban za životinje jer otežava kamuflažu, ali kad su u pitanju delfini, to ne pravi veliku razliku pošto njihovi predatori, orke i velike bele ajkule, ne gledaju boju plena tokom lova. Slab vid mladunca takođe ne bi trebalo da utiče na njegovu sposobnost preživljavanja jer delfini koriste eholokaciju u lovu - umesto vida orijentišu se uz pomoć odbijenih zvučnih talasa.
 
Veći problem za delfine s albinizmom su ljudi koji ih love kao primerke za akvarijume i vodene parkove. Jedan od takvih delfina je Anđeo, koji se nalazi u akvarijumu "Taiji Whale Museum" u Japanu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja