Za strance kengur je prepoznatljiv simbol australijske divljine, ali stanovnicima tog kontinenta ova životinja zadaje glavobolju.
Te životinje su poznate po ciklusu rasta populacije u vreme kišne sezone, kada polja i pustinje ozelene i kada njihov broj poraste za desetine miliona.
"Skakutajuće bande kengura tada začas obrste polja, ali kada hrane nestane, uginu u velikom broju. U nekim područjima je za vreme suše uginulo 80 do 90 odsto kengura. Umiru od gladi, ulaze u javne toalete, jedu WC papir ili samo leže na putu dok njihova mladunčad pokušava da se nahrani", objasnila je ekološkinja Ketrin Mozbi.
Mozbi smatra da je najhumaniji način da se spasu od njihove sudbine jeste da budu upucani kako bi se njihov broj držao pod kontrolom.
Kenguri u Australiji nisu ugroženi, ali je i dalje za lov na njih potrebna dozvola vlade.
Nakon suše početkom 2000-ih broj kengura je pao na ispod 30 miliona, ali se njihov broj brzo može vratiti i na 60 miliona.
Aktivisti za zaštitu prava životinja su osudili komercijalni odstrel kao "okrutno klanje" i vrše pritisak na kompanije za sportsku opremu Nike i Pumu da postupno ukinu korišćenje kože kengura u svojim proizvodima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Pmila ns
Miko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar