Toplotni talasi postali su češći u Španiji poslednjih godina, što je deo globalnog obrasca porasta temperatura koji naučnici pripisuju ljudskoj aktivnosti. Mlade čiope, mrke crvenrepke, vetruše i orlovi uobičajeni su pacijenti madridskog regionalnog Centra za oporavak divljih životinja (CRAS) tokom leta, jer su posebno osetljivi na visoke temperature koje mogu da dostignu i 40 stepeni Celzijusa.
"Čiope su 'zvezde' leta jer one dolaze najviše", rekla je za Rojters direktorka CRAS-a Silvija Viljaverde dodajući da su premašili brojku od 1.400 čiopa ove godine.
Njihovi su ptići problematični jer im je potrebno stalno individualno hranjenje ishranom koja se sastoji isključivo od insekata, što predstavlja veliko opterećenje u smislu vremena i resursa za centar, rekla je.
Često ih donesu planinari koji ih pronađu kako leže na tlu nakon što su ispali iz gnezda ili su ih izgurali njihovi braća i sestre zbog strašne vrućine.
CRAS takođe prima mnoge vetruše koje su tek počele da lete, ali još nisu u stanju da same osiguraju hranu ili su se srušile na mesta nedostupna njihovim roditeljima, rekao je šumarski inženjer Alehandro Martinez.
"Nakon dan-dva bez hrane, uz ove visoke temperature, vrlo lako dehidriraju", dodao je.
Kako bi ponovo vratio ptice u divljinu, CRAS koristi tehniku "udomljavanja" u kojoj se ptići stavljaju u druga gnezda i usvajaju ih novi roditelji koji ih uče kako da lete i love.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Maša NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar