FOTO: Crni strvinar posle 60 godina ponovo u Srbiji, šanse gnežđenja trenutno velike

Jedna jedinka crnog strvinara, vrste lešinara koja se u Srbiji više od pola veka vodi kao regionalno iščezla, pojavila se na području Stare planine.
FOTO: Crni strvinar posle 60 godina ponovo u Srbiji, šanse gnežđenja trenutno velike
Foto: Slobodan Marković (DZPPS)
Ovo je objavilo Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) i dodalo da je na tom području zabeleženo i prisustvo velikog broja beloglavih supova, naše najveće ptice čija se celokupna populacija gnezdi isljučivo na jugozapadu Srbije.
"Zahvaljujući višedecenijskom radu ornitologa iz Bugarske i Španije, u susednoj Bugarskoj je višestruko povećana populacija beloglavog supa, smanjeno je opadanje populacije bele kanje, dok je u prirodu vraćen crni stvinar koji se uveliko gnezdi u prirodi, od čega jedan par na svega nekoliko kilometara od granice sa Srbijom", navode.
Objašnjavaju da se rast populacije lešinara u Bugarskoj primećuje i u istočnoj Srbiji gde su sve češći preleti ovih vrsta, pre svega preko Stare Planine, mesta gde su se u prošlosti gnezdili.
 
"Upravo tu, visoko na nebu iznad Stare Planine, 18. jula 2023. godine prebrojano je najmanje 11 jedinki beloglavog supa, kao i jedna jedinka crnog lešinara. S obzirom na ovako veliki broj ptica, pretpostavlja se da su pronašle odgovarajući izvor hrane", navode iz DZPPS.
 
 
Podsećaju da su populacije lešinara na teritoriji bivše Jugoslavije 1960-ih drastično opale, a da je brojnost beloglavih supova je poslednjih dvadesetak godina u porastu zahvaljujući veštačkim hranilištima.
 
"Crni strvinar se nažalost nije oporavio i već 60 godina se ne gnezdi u Srbiji. Verovatnoća da se to desi u sledećih par godina je velika, jer su kolege iz Bugarske odradile veći deo posla time što su pustili jedinke ove vrste u divljinu", kaže Slobodan Marković, ornitolog DZPPS-a.
 
Dodaju da je za zadržavanje lešinara na ovom području potrebno obezbeđivanje povoljnijih uslova za život, a pre svega na Staroj Planini u vidu veštačkih platformi za gnežđenje, formiranje hranilišta manjih kapaciteta, kao i aktivnim radom na sprečavanju trovanja.

"U Srbiji se godišnje proizvede preko 250 hiljada tona animalnog otpada, te je samo pitanje dobre volje i organizacije da se formira nekoliko manjih hranilišta u istočnoj Srbiji koja bi sa sigurnošću privukla beloglave supove i crne strvinare, a verovatno bi ih zadržala i na gnežđenju", dodaje Marković.

  • lesinari

    20.07.2023 12:04
    dosli da podrivaju precednika
  • Djole

    19.07.2023 23:09
    Otrovi
    Nema ništa od povratka lešinara kod neki trovač ne zaglavi zatvor. Šta bi sa bordžijama iz okoline Apatina Bačke Topole, Bačkog Petrovca itd?
  • Cubi

    19.07.2023 20:24
    Ako ga Mitrovic opaja helikopterom ko orlove nece se vracati..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Voz naleteo na krdo slonova

Voz s cisternama goriva naleteo je na krdo slonova u Šri Lanki, a dva vagona-cisterne su iskočila iz šina, kao i kola za posadu voza.