Ovo su opasne životinje u Jadranu kojih se treba kloniti
U Jadranskom moru živi veliki broj životinja koje su potencijalno opasne i trebalo bi da budete pažljivi ukoliko im se približite.
Foto: Pixabay
Dr sc. Neven Iveša, dipl. ing. biologije sa Univerziteta Jurja Dobrile u Puli, za N1 je govorio na ovu temu. Od ajkule, preko raže do vatrenog crva, ovo su opasni stanovnici Jadrana.
"Opasni organizmi koji obitavaju u Jadranu mogu se svrstati u nekoliko kategorija: organizmi koji poseduju otrovne bodlje poput riba iz grupe paukovki i bodeljki, riba koje poseduju nazubljene i otrovne bodlje na bazi repa (golubovke i žutuge), ribe čiji je ugriz bolan (murine i ugori), ribe s krvnim toksinima (jegulje) i ribe koje u visceralnoj šupljini imaju veoma opasan tetradotoksin kao npr. srebrnopruga naduvača (Lagocephalus sceleratus)", objasnio je Iveša za N1.
Otrovni paun u Jadranskom moru
Navodi da su ove poslednje veoma retke u Jadranskom moru i obično žive u tropskim morima.
"Osim njih, u Jadranu je detektovana i jedna vrsta ribe pauna (Pterois miles) koja ima vrlo otrovne bodlje, te kao i većina novih vrsta, najčešće se pronalazi na području istočnog Sredozemlja, a na Jadranu, na njegovom jugu", dodao je.
Iveša je naveo još nekoliko životinja s kojima možemo da se susretnemo u Jadranu, a koje mogu da budu opasne.
"Osim navedenih grupa, među predstavnicima grupe želatinoznog planktona postoje opasne vrste, odnosno meduzoidni oblici nekih žarnjaka iz razreda scifomeduza i hidrozoa. Među njima treba izdvojiti vrstu morsku mesečinu (Pelagia noctiluca) čije su jedinke već sada zabeležene na južnom Jadranu i kompas meduzu (Chrysaora hysoscella) koja je detektovana na severu Jadrana. Realno gledajući, svi žarnjaci predstavljaju opasnost za kupače budući da poseduju žarne ćelije koje im služe za lov i odbranu. U tom pogledu i neki korali kao npr. relativno česta vrsta kao što je smeđa vlasulja (Anemonia viridis) mogu da izazovu neprijatne opekotine na koži", ističe Iveša.
Napominje da u našem moru ima i ajkula, uključujući i veliku belu ajkulu. No, susreti kupača na Jadranu i ajkula su veoma retki.
"Među opasnim vrstama postoje i one koje su zakonom zaštićene kao npr. žutuga (Dasyatis pastinaca) i većina većih pelagičnih ajkula kao npr. ajkula modrulj (Prionace glauca) i ajkula kučak (Isurus oxyrinchus) koji zajedno pripadaju grupi generalno ugroženih rušljoriba", navodi Iveša.
Naglašava da je bitno dobro se informirati o načinu rukovanja i susretu s pojedinim vrstama, konzumiranju njihovog mesa i slično.
"Čak i bezazlene školjke mogu da budu izuzetno opasne za ljudsko zdravlje ako se konzumiraju iz područja koja su opterećena zagađenjem kao i ježevi koji svojim bodljama mogu da izazovu neprijatna mehanička oštećenja tkiva i sekundarne infekcije."
"Ne diraj me, ne diram te"
S druge strane, mag. biologije Zrinka Jakl, voditeljka Programa zaštite prirode u Udruženju za prirodu, okolinu i održivi razvoj Sunce, naglašava da su male šanse da ćete nastradati od neke morske životinje.
"Životinje s kojima je susret nešto češći i s kojima treba biti oprezan su: meduze, vlasulje, vatreni crv, riba pauk, škarpina, raža, golub. Nijedna od ovih životinja ne napada čoveka, već su opasne isključivo zbog njihovih mehanizama za samoodbranu. U prirodi važi pravilo 'ne diram te, ne diraj me'. Čak i murina koja ima opasan izgled i otrovan ugriz nikada ne napada prva, i možete mirno da ronite kraj nje ako je ne uznemiravate. Pazite da ne nagazite na morskog ježa i izbegavajte meduze i sigurni ste na odmoru", savetuje Jakl.
Iz Ministarstva privrede i održivog razvoja takođe naglašavaju da su neprijatnosti ili povrede ljudi najčešće posledica samoodbrane životinja ako nisu uspele ili ne mogu da pobegnu od njima opasne situacije, ili su dezorijentisane i neuobičajenog ponašanja zbog bolesti, starosti i dr.
"Na primer, ako se murina oseti ugroženom, ona može da ugrize, a ugriz murine može da uzrokuje bolnu ranu koja dugo zaceljuje. Zbog toga je prilikom ronjenja potrebno izbeći njeno uznemiravanje. Potreban je oprez i prilikom susreta s nekim drugim vrstama riba, kao što su neke vrste škrpina, goluba i žutuga, koje imaju otrovne bodlje, te ubodi ovih riba uzrokuju bol i nelagodu. Među njima je i strogo zaštićena vrsta žutuga (Dasyatis pastinaca). Bodlje u perajima i na škržnim poklopcima imaju i paukovke koje najčešće borave na peščanom dnu, zbog čega je potrebno izbegavati kontakt s tim vrstama, te oprezno hodati po peščanom dnu.
Morski ježevi se najčešće nalaze na stenama u plitkim delovima mora i prilikom hodanja po stenama ili plivanja uz njih treba biti oprezan kako bi se izbegao kontakt s njihovim bodljama koje mogu da izazovu povrede. Igličasti jež (Centrostephanus longispinus) je strogo zaštićena vrsta, ali s obzirom da najčešće obitava u dubljim delovima mora, verovatnoća susreta s tom vrstom je mala. Kontakt s pipcima nekih vrsta meduza i vlasulja može da uzrokuje crvenilo, pečenje, bol ili otok na koži. Sve su to situacije koje se mogu izbeći pravilnim i odgovornim ponašanjem u prirodi", zaključuju iz spomenutog Ministarstva.
Treba još dodati da neke vrste nisu opasne po ljude, ali mogu da imaju izuzetno negativan uticaj na priodu.
"Takav je npr. invazivni rebraš morski orah Mnemyopsis leydi koji je unet u evropska mora iz meksičkog zaliva balastnim vodama. Iako za čoveka potpuno bezopasna vrsta, šteta koju uzrokuje u ribolovu su enormne. U Jadranu, njegovom najsevernijem delu, postao je stalna invazivna vrsta koja se periodično (leti i na jesen) pojavljuje u enormnim količinama i kako se hrani istom hranom kao i sitna pelagična riba, negativno utiče na njihovu brojnost, veličinu i rasprostranjenost", ističe Iveša.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
Lovac umro nakon što je na njega sa stabla pao pogođeni medved
18.12.2024.•
5
Muškarac iz Virdžinije umro je nakon što je na njega sa stabla pao medved kog je upucao jedan od njegovih partnera u lovu, piše AP.
VIDEO Slučaj koji je potresao Rusiju: Niko neće biti kažnjen za smrt mačora Tviksa
15.12.2024.•
4
Stradanje žutog mačora Tviksa u ruskom gradu Kirovu, koje je u januaru ove godine razbesnelo rusku javnost, završilo se bez krivične odgovornosti.
Delfini u Meksičkom zalivu pozitivni na kokain
12.12.2024.•
2
Istraživači u Meksičkom zalivu testirali 89 delfina i utvrdili da njih tridesetoro u telu ima drogu ili lekove, a 24 je bilo pozitivno na lek protiv bolova, koji je 100 puta jači od morfijuma.
Grbavi kit obavio epsku migraciju dugu čak 13.000 kilometara
11.12.2024.•
0
Grbavi kit je obavio jednu od najdužih i najneobičnijih migracija koja je ikada zabeležena, a koja je verovatno uzrokovana klimatskim promenama, smatraju naučnici.
Orke ponovo koriste mrtve ribe kao šešire, naučnici ne znaju zašto
08.12.2024.•
1
Orke koje obitavaju uz obalu severozapadnog Pacifika oživele su trend iz osamdesetih - mrtve losose koriste kao "šešire".
Island izdao dozvole za lov na kitove do 2029. godine
08.12.2024.•
0
Vlasti Islanda su dozvolile lov na kitove u narednih pet godina uprkos protivljenju aktivista za zaštitu životinja.
VIDEO Najstarija divlja ptica na svetu snela jaje u 74. godini: Nadživela bar tri partnera
05.12.2024.•
2
Američki biolozi su objavili da je najstarija znana divlja ptica na svetu snela jaje u svojoj 74. godini.
Naučnici počeli seciranje najzagonetnijeg sisara na planeti
04.12.2024.•
1
Novozelandski naučnici počeli su da seciraju nedavno nasukanog kljunastog kita koji se već 150 godina smatra najnepristupačnijom vrstom jer je do sada pronađeno samo sedam primeraka ovog sisara.
Vukovi više nisu strogo zaštićeni: Odluka Saveta Evrope razljutila borce za očuvanje prirode
03.12.2024.•
1
Komitet Saveta Evrope zadužen za Konvenciju iz Berna je usvojio predlog EU da izmeni status zaštite vukova.
FOTO, VIDEO: Više hiljada skulptura džinovske pande u Hongkongu - da podstaknu turizam
03.12.2024.•
0
Nekoliko hiljada skulptura džinovske pande od subote će biti izloženo u Hongkongu, gde je entuzijazam za tu vrstu medveda porastao otkako su dva mladunca rođena u lokalnom tematskom parku.
Švercom dospeli na Tajland: Više od 900 kornjača, lemura i paukova biće vraćeni na Madagaskar
02.12.2024.•
0
Nekoliko desetina lemura i više od 900 endemskih kornjača Madagaskara, koje su bile prodate i potom zaplenjene na Tajlandu, biće vraćene ove nedelje u tu ostrvsku državu u Indijskom okeanu.
Muškarca u Japanu medved napao u prodavnici
01.12.2024.•
0
Jedan muškarac povređen je kada ga je napao medved koji je ušao u supermarket u japanskoj prefekturi Akita, saopštila je policija.
Dabrovi ponovo u Briselu
30.11.2024.•
0
U Briselu je zabeležen povratak dabra, koji je prvi put od 19. veka ponovo nastanio malu reku reku koja većinom podzemno protiče kroz glavni grad Belgije.
VIDEO: Više od 30 kitova se nasukalo na plažu Novog Zelanda, volonteri spasili skoro sve
26.11.2024.•
1
Grupa od više od 30 kitova pilota spasena je nakon što su se nasukali na plaži Ruakākā na severu Novog Zelanda, piše BBC.
Medved napao lovca u Crnoj Gori i teško ga povredio
24.11.2024.•
1
Medved u Pivi danas je napao lovca M. G. (45) i naneo mu teške povrede, nakon čega je lovcu ukazana prva pomoć.
VIDEO: Kineski akvarijum naplaćuje 50 dolara za posmatranje robotske kit ajkule
24.11.2024.•
0
Posetioci kineskog akvarijuma su bili potpuno šokirani kada su shvatili da su platili 50 dolara da bi videli ne pravu, nego robotsku ajkulu.
Engleska policija moli građane: Nemojte vijati odbeglog emua
24.11.2024.•
0
U Linkolnširu u Engleskoj policija je objavila prilično bizarnu molbu. Naime, traži od građana da prestanu terencima da love odbeglu ženku emua.
Carski pingvin vraćen u Južni okean: Plivao od Antarktika do Australije
23.11.2024.•
3
Carski pingvin po imenu Gas, jedina poznata životinja ove vrste koja je otplivala od Antarktika do Australije, vraćen je u Južni okean 20 dana nakon što je stigao na australijsku plažu Oušn bič.
Putin poklonio Severnoj Koreji više od 70 životinja
20.11.2024.•
4
Ruski predsednik Vladimir Putin poklonio je Zoološkom vrtu u Pjongjangu više od 70 životinja, uključujući lava i dva mrka medveda, saopštilo je rusko Ministarstvo prirodnih resursa.
Jednog po jednog hvataju slatkišima: Na slobodi još četiri od 43 majmuna
20.11.2024.•
3
Četiri majmuna ostala su na slobodi skoro dve nedelje nakon što je grupa od njih 43 pobegla iz centra "Alpha Genesis" u Jemasiju u Južnoj Karolini koji ih uzgaja za medicinska istraživanja, saopštile
Kineska provincija Hejlungđang u pripravnosti posle napada sibirskih tigrova na dva meštanina
19.11.2024.•
0
Kineske vlasti upozorile su stanovništvo provincije Hejlungđang da bude na oprezu zbog sibirskih tigrova, nakon što je video snimak farmera koji je jedva izbegao napad, postao viralan na internetu.
Komentari 1
Srb
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar