Naučnici otkrili zašto su divlje svinje u Nemačkoj radioaktivne

Od ranije je poznato da divlje svinje u jugoistočnoj Nemačkoj imaju visok nivo radioaktivnog cezijuma, što se često pripisivalo katastrofi u Černobilju 1986. godine.
Naučnici otkrili zašto su divlje svinje u Nemačkoj radioaktivne
Foto: Pixabay
Međutim, dok se nivo radioaktivnosti smanjio kod drugih životinja, iz nekog misterioznog razloga su se zadržale u veprovima, što je fenomen poznat kao "paradoks divlje svinje".
Prema najnovijem istraživanju, za ovu pojavu su uz Černobilj kriva i testiranja nuklearnog oružja sprovedena sredinom 20. veka, odnosno izgleda da se veprovi zbog černobiljske katastrofe i nuklearnih testiranja i dalje kontaminiraju radioaktivnim materijalom putem ishrane, piše Science Alert.
Radioaktivno zagađenje koje dospe u životnu sredinu nakon nuklearne nesreće predstavlja značajnu pretnju ekosistemu. Nakon Černobiljske katastrofe, koja se dogodila pre 37 godina, došlo je do povećanja kontaminacije radioaktivnim cezijumom, posebno cezijumom-137, čije je vreme poluraspada oko 30 godina.  
 
Međutim, poluživot puno stabilnijeg izotopa (cezijum-135), koji može da nastane nuklearnom fisijom, traje preko dva miliona godina. Prema prethodnim istraživanjima, odnos cezijuma-135 i cezijuma-137 može ukazati na izvor samog cezijuma. Visok odnos ukazuje na eksplozije nuklearnog oružja, a nizak na nuklearne reaktore.
 
Zbog toga su radioekolog Feliks Stäger sa Univerziteta Lajbnic u Nemačkoj i njegove kolege napravili analizu nivoa cezijuma u 48 uzoraka mesa divljih svinja koje su od 2019. do 2021. prikupili lovci iz 11 regija Bavarske. Nivo radioaktivnog cezijuma u 88 odsto ispitanih uzoraka mesa bio je viši od nemačkog zakonskog praga.  
 
Koristeći odnos cezijuma-135 i cezijuma-137, stručnjaci su utvrdili da je testiranje nuklearnog oružja odgovorno za 12 do 68 odsto kontaminacije u uzorcima. Odnosno, uprkos tome što je Černobilj glavni izvor cezijuma u divljim svinjama, otprilike četvrtina uzoraka je imala dovoljno značajan doprinos cezijuma iz testiranja nuklearnog oružja.
 
S obzirom na to da se divlje svinje hrane na specifičan način, apsorbovale su različite nivoe kontaminacije iz oba izvora, što je doprinelo tome da su i dalje "radioaktivne".
"Ova studija ilustruje da strateške odluke o sprovođenju atmosferskih nuklearnih testova pre 60-80 godina još utiču na udaljena prirodna okruženja, divlje životinje i ljudske izvore hrane", zaključili su naučnici.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dragan

    04.09.2023 15:27
    Zato što su pile vodu koja nije Radioaktivna...gde može na zapadu nešto da bude nepropisno...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Delfini u Meksičkom zalivu pozitivni na kokain

Istraživači u Meksičkom zalivu testirali 89 delfina i utvrdili da njih tridesetoro u telu ima drogu ili lekove, a 24 je bilo pozitivno na lek protiv bolova, koji je 100 puta jači od morfijuma.

Dabrovi ponovo u Briselu

U Briselu je zabeležen povratak dabra, koji je prvi put od 19. veka ponovo nastanio malu reku reku koja većinom podzemno protiče kroz glavni grad Belgije.