Kornjača je srodna današnjim Kempovim i maslinastim kornjačama, a reč je o jednom od retkih slučajeva identifikacije genetskog materijala kod toliko starih fosila kičmenjaka.
Naglasili su da su koštane ćelije zvane osteociti bile izvrsno očuvane u fosilu koji je iskopan na karipskoj obali Paname 2015. godine. Kornjačin oklop sačuvan je gotovo u potpunosti, za razliku od ostatka kostura.
U nekim osteocitima ćeijska jezgra su bila očuvana i reagovala su na hemijski rastvor koji je omogućio istraživačima da prepoznaju prisutnost ostataka DNK, otkrio je paleontolog Edvin Kadena, glavni autor studije objavljene u "Journal of Vertebrate Paleontology".
"Želim da istaknem da nismo izdvojili DNK, nego smo samo mogli da prepoznamo prisustvo tragova kiseline u jezgru", dodao je Kadena, naučnik sa Univerziteta Rosario u Bogoti i Instituta "Smithsonian Tropical Research".
DNK kiselina se prilično lako raspada iako je u pravim uslovima sačuvana u nekim drevnim ostacima. Istraživači su prošle godine izvestili o otkriću DNK životinja, biljaka i mikroba koji datiraju pre otprilike dva miliona godina iz sedimenta na najsevernijoj tački Grenlanda.
Kadena je rekao da su jedini stariji fosili kičmenjaka na kojima su pronađeni slični ostaci DNK bili od dva dinosaurusa - tiranosaurus (star 66 miliona godina) i brahilofosaurus (star 78 miliona godina). Kadena je rekao da su ostaci DNK zabeleženi i kod insekata koji datiraju od pre nekoliko desetina miliona godina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar