Gotovo 1.000 foka i morskih lavova uginulo od ptičjeg gripa u Brazilu

Gotovo 1.000 foka i morskih lavova uginulo je u južnom Brazilu od ptičijeg gripa, saopštile su vlasti.
Gotovo 1.000 foka i morskih lavova uginulo od ptičjeg gripa u Brazilu
Foto: Pixabay
U najjužnijoj brazilskoj državi Rio Grande do Sul potvrđeno je da su 942 morska sisara uginula nakon što su bila zaražena visoko patogenim sojem ptičijeg gripa (HPAI) koji je prvi put prijavljen u Brazilu ove godine, prenosi Rojters.
 
Okeanografkinja sa Univerziteta FURG Silvina Bota rekla je da tela morskih sisara moraju biti spaljena što je pre moguće da bi se smanjio rizik da budu zaražene druge životinje ili ljudi.
Ona je navela da su naučnici takođe pronašli pojedine morske sisare kako se grče duž lokalne plaže, jer virus napada nervni sistem, i dodala da, na osnovu zdravstvenih propisa, životinje moraju biti eutanazirane kako ne bi više patile.
 
Brazilsko ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da je, od pojave prvog slučaja zaraze virusom ptičijeg gripa HPAI kod divljih ptica u maju, uvelo preventivne mere za suzbijanje zaraze na komercijalnim farmama živine, kako ne bi došlo do zabrane izvoza iz Brazila, koji je najveći svetski izvoznik piletine.
Virus ptičijeg gripa pogodio je, međutim, druge vrste životinja u Brazilu, uključujući morske ptice, foke i morske lavove, a na plažama su pronađeni i uginuli pingvini i pliskavice, za koje tek treba da bude potvrđeno da su bili zaraženi ptičijim gripom.
 
Prva uginuća morskih sisara od ptičijeg gripa HPAI zabeležana su u Rio Grande do Sul u septembru, a u tri grada u toj državi i dalje vlada epidemija te bolesti.
 
Bota je rekla da je zaraza među morskim sisarima izgleda počela u Peruu, a zatim se proširila na Čile, Argentinu, Urugvaj i Brazil.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja