"Najveći talas izumiranja od ere dinosaurusa": Životinje masovno stradale, ali ima i dobrih vesti

Globalno zagrevanje, zagađenje i uništena staništa neki su od glavnih razloga što je hiljade životinjskih i biljnih vrsta širom sveta ugroženo.
"Najveći talas izumiranja od ere dinosaurusa": Životinje masovno stradale, ali ima i dobrih vesti
Foto: Pixabay
Međutim, kako je saopštila Svetska fondacija za prirodu (WWF), ove godine bilo je i nekih pozitivnih primera.
 
"Najveći talas izumiranja od kraja ere dinosaurusa preplavio je našu prirodu praktično nekontrolisano 2023. godine", rekla je direktorka te organizacije za očuvanje prirode u Nemačkoj, Katrin Samson, navodi se u saopštenju nemačkog ogranka WWF.
WWF je u svom pregledu 2023. godine izneo negativne i pozitivne razvoje u pogledu zaštite vrsta.
 
Za "gubitnike" godine u životinjskom carstvu proglašeni su lavovi u Africi, Humboltovi pingvini u Južnoj Americi, amazonski delfini i vodozemci širom sveta.
 
Među vodozemcima, daždevnjaci su najugroženija grupa.
Pingvini u Čileu su bili posebno pogođeni raširenim ptičjim gripom, a na delfine je verovatno uticala temperatura vode koja je povremeno prelazila 39 stepeni.
 
"Deset odsto populacije rečnih delfina u jezeru Tefe umrlo je za samo nedelju dana", navodi se u saopštenju i dodaje da je uzrok toga suša.
 
Na međunarodnoj Crvenoj listi sada je više od 44.000 ugroženih životinjskih, biljnih i gljivičnih vrsta.
 
Ima ipak i dobrih vesti.
 
WWF je za "pobednike" godine proglasio indijske tigrove, afričke nosoroge i bizone na Kavkazu.
 
Pre godinu dana beli nosorozi su se i dalje vodili kao gubitnici, ali se sada govori o povećanju broja tih životinja, prvi put posle 10 godina opadanja.
 
Broj tigrova u nekim azijskim zemljama je takođe porastao, navodi se u saopštenju, a posebno ih ima mnogo u Indiji, sa više od 3.600 jedinki.
 
Na prostoru Evrope, pobednička vrsta je vidra u Bavarskoj, gde je sud nedavno doneo odluku da se ove strogo zaštićene životinje za sada ne smeju ubijati u izuzetnim slučajevima.
Među pobednicima su i sajga antilope u centralnoj Aziji, snežni leopardi u Butanu i jeleni u Švajcarskoj.
 
WWF je saopštila da su glavni uzroci opadanja brojnosti mnogih vrsta uništavanje staništa, krivolov, prekomerna eksploatacija, invazivne vrste, zagađenje i klimatska kriza.
 
"Ljudi su izazvali izumiranje vrsta. Stoga imaju odgovornost da okončaju krizu", rekla je Samson.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja