Indijski snežni leopard klasifikovan je od strane Međunarodne unije za zaštitu prirode kao ranjiva vrsta i čini oko 10 do 15 odsto globalne populacije velikih mačaka.
Ova vrsta se godinama suočava sa raznim pretnjama za preživljavanje jer gubi stanište zbog širenja naselja, ali je i meta krivolova.
Istraživanje Programa procene populacije snežnog leoparda u Indiji (SPAI) rađeno je od 2019. do 2023. godine i u Indiji je obuhvatilo otprilike 120.000 kvadratnih kilometara njegovog staništa širom transhimalajske regije.
"Do sada, rasprostranjenost snežnog leoparda u Indiji nije mogla biti definisana zbog nedostatka opsežnih istraživanja ove vrste koji će obuhvatiti celu zemlju", navodi se u saopštenju Ministarstva životne sredine.
Kamere, koje se aktiviraju na pokret, postavljene širom zemlje, identifikovale su 214 pojedinačnih snežnih leoparda, geodeti su analizirali staze kojima se oni kreću i druge podatke kako bi procenili da ukupna populacija iznosi 718 jedinki.
Populacija snežnog leoparda ukazuje na zdravlje ekosistema. Istraživanje može pomoći u identifikaciji potencijalnih pretnji staništu leoparda i uticaj koji imaju klimatske promene.
"Integritet ovih staništa na velikim nadmorskim visinama je isprepleten sa socio-kulturnim tkivom lokalnih zajednica i ekonomskim izdržavanjem stanovništva koje živi u podnožju tih lokaliteta", navodi se u izveštaju.
Dodaje se i da je oko 70 odsto staništa leoparda nezaštićeno i da je, kako bi se obezbedio dugoročni opstanak velike mačke, neophodno njeno konstantno praćenje.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar