Hrvatska: Većina glavatih kornjača uginula zbog zaplitanja u ribarske mreže

Većina glavatih kornjača pronađenih 11. februara na obali uvale Sakarun na Dugom otoku u Hrvatskoj uginula je najverovatnije zbog zaplitanja u ribarske mreže.
Hrvatska: Većina glavatih kornjača uginula zbog zaplitanja u ribarske mreže
Foto: Pixabay (ilustracija)
Ovo su saopštili iz Javne ustanove za zaštitu prirode Zadarske županije Natura Jadera.
 
"Dve kornjače uginule su pre više od mesec dana i kod njih usled autolize tkiva patolozi nisu bili u mogućnosti da utvrde eventualne patološke promene. Ostale kornjače uginule su pre pet do 15 dana", navodi se u izveštaju patologa.
Ta procena, ističe se, zavisi od puno spoljašnjih faktora, poput temperature mora i vazduha i ne mora biti u potpunosti tačna.
 
Kornjače su različite veličine, najveća je dužine oklopa 74, a najmanja 33 centimetra. Dve najmanje procenjene su starosti oko pet, a ostale između 10 i 15 godina. One su dobro uhranjene.
Kod najmanje kornjače utvrđene su patološke promene sepse nakon invaginacije creva.
 
Od svih kornjača uzeti su tkiva i organi za dodatne laboratorijske pretrage, nakon kojih će se više znati o njihovom zdravstvenom stanju.
 
Na obdukciju u Hrvatski veterinarski institut u Zagrebu je s Dugog otoka dopremljeno sedam kornjača. Transport su organizovali JU Natura Jadera, Komunalno društvo Dugi otok Zverinac i Agroproteinka.
 
Glavate kornjače provode zimske mesece u stanju usporenog metabolizma na morskom dnu. U tom razdoblju retko izranjaju na površinu kako bi udahnule vazduh.
 
"Kornjače koje u takvom stanju završe u koči vrlo su usporene i ostavljaju utisak da nisu žive. Vraćanje takvih jedinki natrag u more može dovesti do njihovog utapanja. Ribari bi trebalo da ih zadrže na palubi neko vreme, idealno u položaju gde su leđa nešto više od glave, što olakšava izbacivanje vode iz pluća te ih pustiti natrag u more nakon što se ponovno aktiviraju", objašnjavaju stručnjaci.

Procenjuje se da se ribarske mreže u Jadranskom moru svake godine ulovi više od 5.000 morskih kornjača.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja