Kako bi sprečila gubitak životinja važnih za lokalnu privredu, vlada severozapadne kineske provincije Ćinghaj od 2018. godine sprovodi istraživački program o primeni tehnologije embrionalnog inženjeringa na tibetanskim jakovima i kozama, preneo je kineski portal "People's Daily".
Očekuje se da će program kloniranja pomoći u izboru najboljih jedinki tibetanske rase koza, očuvanju njihove populacije i povećanju prihoda lokalnih farmera i stočara.
Kao deo istraživanja stručnjaci su odabrali četiri odrasle jedinke i koristili njihove ćelije za stvaranje klonova. Kao rezultat toga, dobili su dve zdrave klonirane koze koje su težile oko 3,5 kg svaka.
Prema naučnicima, uspešno kloniranje jedinki najjačih i najprilagođenijih za život u uslovima visoravni je veliki napredak u tehnologiji uzgoja tibetanskih koza i pomoći će njihovoj rasi da povrate prilagodljivost i izbegnu degeneraciju.
Kako je saopšteno, u SAD su naučnici uspešno klonirali vrstu crnonogog tvora, koja je na listi ugroženih vrsta.
Komentari 1
///
A, ne mogu da pronadju lek za rak!
Klonovi mogu da radjaju?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar