Više od 400.000 ptica pevačica ubijeno na Kipru samo tokom prošle jeseni

Više od 400.000 ptica pevačica je uhvaćeno i ubijeno na Kipru prošle jeseni kao deo nedavnog porasta zločina protiv divljih životinja, navedeno je u izveštaju organizacije "Birdlife Cyprus".
Više od 400.000 ptica pevačica ubijeno na Kipru samo tokom prošle jeseni
Foto: Pixabay
Organizovane kriminalne mreže koriste mamce i zvučnike koji sviraju ptičiju pesmu kako bi namamili ove male ptice, uključujući omiljene baštenske ptice kao što su crvendaći i vrapci, koji se gnezde u žbunju ili voćnjacima, gde ih hvataju mrežama ili granama prekrivenim lepkom.
 
Zatim se na pijacama prodaju restoranima za spremanje lokalnog jela pod nazivom "ambelopulia" - marinirane, grilovane ili kuvane ptice pevačice.
Izveštaj, koji je sačinio "Birdlife Cyprus" uz podršku organizacije za zaštitu ptica RSPB i Komiteta protiv ubijanja ptica (CABS), pokazuje da je samo tokom jeseni 2023. na ovaj način ubijeno 435.000 ptica.
 
Dok je broj uhvaćenih ptica u protekloj deceniji opadao, prošle godine je zabeleženo povećanje od 90.000 u odnosu na 2022. godinu.
Martin Helikar, direktor "Birdlife Cyprus", rekao je da je uprkos veoma dobrom napretku postignutom poslednjih godina, ova jesen bila podsetnik da se to može brzo preokrenuti.
 
Hvatanje ptica pevačica za ljudsku ishranu zabranjeno je na Kipru 1974. godine, ali se i dalje dešava u ogromnim razmerama.
  • Jovan

    07.03.2024 20:15
    Ni kod nas nije bolje.
  • aha

    07.03.2024 09:48
    To su te "evropske vrednosti"
  • frka

    07.03.2024 08:07
    pohlepa
    Kao i do sada Kiprani se cesto preracunaju. Svojevremeno su Kinezi proglasili vrapce za krivce u kojoj se nasla Kina zbog svoje gluposti. Pobili su ih skoro do poslednjeg. Razmnozili se insekti, napravili masakar u poljoprivredi a time glad i bolest naroda.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja