Nakon pretnje predsednika afričke zemlje: Da li bi Nemačka mogla da primi 20.000 slonova iz Bocvane?

Predsednik Bocvane Mokgvetsi Masisi zapretio je tokom prošle nedelje da će poslati 20.000 slonova u Nemačku, zbog toga što se dve zemlje spore oko uvoza lovačkih trofeja.
Nakon pretnje predsednika afričke zemlje: Da li bi Nemačka mogla da primi 20.000 slonova iz Bocvane?
Foto: Pixabay
Kako je naveo, imaju problem da se izbore sa velikim brojem slonova, insistirajući da se ne šali s tim.
 
"Politico" je konsultovao stručnjaka u potrazi za odgovorom na pitanje kakve su šanse da bi desetine hiljada slonova jednog dana mogle da gaze kroz Švarcvald ili pivnice u Minhenu.
 
Ukratko, nije baš verovatno. Prevoz desetina hiljada ogromnih životinja na drugi kraj sveta bio bi težak zadatak.
Ali, recimo da su slonovi završili u Nemačkoj - što je prvobitno izazvalo gnev Bocvane tako što je uvela zabranu uvoza lovačkih trofeja, čime bi se poništio popularni metod smanjenja populacije - gde bi bilo idealno mesto za njih da žive?
 
Direktor Nirnberškog zoološkog vrta Daga Enkea na pitanje o prikladnosti Nemačke za smeštaj slonova odgovara: "Problem je toliko veliki i složen da je gospodin Masisi uznemiren iz dobrih razloga zbog zapadnjačkog pojednostavljenja mogućih rešenja."
 
Enke je rekao da razume dilemu Bocvane, jer zemlja pokušava da zaštiti svoje divlje životinje i svoje zajednice koje su pogođene prenaseljenošću.
Zabrana uvoza trofeja, rekao je, ne bi doprinela zaštiti vrsta, već samo stvara sopstveno moralno blagostanje, dodajući da je "lov na trofeje postao veoma efikasan alat za međunarodno, a posebno južnoafričko očuvanje vrsta". On je istakao da ovu praksu podržava i Međunarodna unija za zaštitu prirode.
 
"Procenjuje se da u Bocvani živi 130.000 slonova. Ali, ekološki kapacitet zemlje se procenjuje na 60.000 životinja", rekao je Enke.
 
Nemačka bi učinila uslugu Bocvani time što bi ih primila, ali 20.000 odjednom bi moglo biti preteško jer "ne postoji dovoljno veliko i pogodno područje da zadrži toliku količinu životinja". Prema nemačkom saveznom ministarstvu za hranu i poljoprivredu, minimalni uslov za držanje jednog slona, na primer, jeste 150 kvadratnih metara prostora.
 
Zoološki vrtovi i parkovi divljih životinja bili bi opcija - samo ne za 20.000 životinja, rekao je Enke.
 
Iako neki delovi Nemačke imaju blažu klimu, to možda nije raj za slonove, koji obično slobodno lutaju tropskim šumama ili travnatim savanama.
 
"Afričkim slonovima je potreban zimski smeštaj sa minimalnom temperaturom od 15 stepeni. Iako se mogu pustiti napolje zimi čak i kada je dubok mraz. Morao bi da se obezbedi čitav predeo", rekao je on, navodeći kao primer brdovitu Lineburg Heath u Donjoj Saksoniji u severnoj Nemačkoj, oblast šuma i potoka.
 
"Ali gde god da stave slonove u Nemačkoj, oni bi proždrali sve što im je na vidiku i onda je gotovo. To je razlog zašto je predsednik Bocvane istakao činjenicu da te životinje moraju slobodno da trče", rekao je Enke.
 
Dostaviti slonove na pola sveta je pitanje novca. Transport životinja je dobro i precizno međunarodn regulisan, rekao je Enke. Specijalni transporteri divljih životinja se staraju da se životinje transportuju u skladu sa tim: "Postoje kontejneri u kojima se životinje mogu držati duže vreme."
Tamo gde lov na trofeje dobro funkcioniše, kao i bez korupcije, mogao bi da bude veliki doprinos očuvanju vrsta, kao i veliki izvor prihoda za očuvanje prirode, rekao je Enke.
 
Bocvana, Namibija i Južna Afrika su bili dobri primeri kako se to može učiniti.
 
"Moramo da shvatimo šta Bocvanci postižu kao populacija, živeći sa toliko slonova. U Nemačkoj se ljudi uspaniče zbog tri vuka koji su jednom slučajno uočeni u gradu", naveo je on.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Voz naleteo na krdo slonova

Voz s cisternama goriva naleteo je na krdo slonova u Šri Lanki, a dva vagona-cisterne su iskočila iz šina, kao i kola za posadu voza.