Mada je i kod drugih životinja, poput medonosnih pčela, zabeležena sposobnost razumevanja brojeva, ovakvu vrstu numeričke pismenosti primetili smo samo kod ljudi.
"Svesno stvaranje određenog broja vokalizacija zahteva sofisticiranu kombinaciju numeričkih sposobnosti i vokalne kontrole. Za sada nam nije poznato da druge životinje mogu tako nešto da izvedu. Pokazali smo da vrane mogu da proizvedu jednu do četiri vokalizacije kao odgovor na proizvoljne znakove povezane s numeričkim vrednostima", navodi neuronaučnica Dijana Liao sa Univerziteta Tubingen u Nemačkoj.
Sposobnost brojanja naglas se razlikuje od samog razumevanja brojeva. Ona uz numeričko shvatanje zahteva i smislenu glasovnu kontrolu s ciljem komunikacije. Poznato je da ljudi koriste govor kako bi nešto izbrojali i iskomunicirali količinu, piše Science Alert.
S obzirom na to da je već ranije otkriveno da vrane shvataju komplikovanije numeričke koncepte, poput nule, Liao i njegove kolege su odlučili da detaljnije istraže njihove sofisticirane brojčane veštine.
Istrenirali su tri vrane da proizvedu različit broj vokalizacija, između jedne i četiri, nakon što im se pokaže određeni simbol ili zvučni znak. Nakon što su "zagraktale" koliko je trebalo, vrane su morale da kljucaju metu kako bi označile da su gotove s brojanjem.
Naučnici su ustanovili da su sve tri vrane mogle da grakću određeni broj puta u skladu s datim podražajem. Povremeno su i pogrešile, ali uglavnom tako da su graknule jedanput previše ili premalo. To je, kažu stručnjaci, slično načinu na koji broje mala deca koja tek uče da izgovaraju brojeve.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar