Ptice selice menjaju ustaljene rute zbog rata u Ukrajini

Veliki pegavi orlovi, ptice grabljivice koje žive u Evropi, Aziji i Africi, izuzetno su retke. Procenjuje se da u celom svetu postoji manje od 10.000 jedinki.
Ptice selice menjaju ustaljene rute zbog rata u Ukrajini
Foto: Pixabay
Međunarodna unija za očuvanje prirode svrstava ih u ranjivu vrstu čija populacija pada.
 
Orlovi su skoro potpuno nestali iz zapadne Evrope, a sada, prema studiji objavljenoj u časopisu "Current Biology", postoji još jedna pretnja s kojom se moraju suočiti, a to je rat u Ukrajini koji im je promenio migracionu rutu.
Svakog proleća stotine grabljivica leti preko Ukrajine na sever do gnjezdišta u južnoj Belorusiji. Naučnici su otkrili da su veliki pegavi orlovi počeli da odstupaju od uobičajenih putanja leta zbog ratnih sukoba na tom području.
 
Glavni autor studije, Čarli Rasel, naučnik specijalizovan za životnu sredinu na Univerzitetu Istočna Anglija u Engleskoj, kazao je za CNN da otkako je rat počeo u februraru 2022. godine posmatraju i pitaju se šta znači za ptice i kako će prolaziti kroz to područje.
U celom svetu ljudske aktivnosti dovode životinje selice u opasnost. Izveštaj Programa UN za životnu sredinu pokazao je da se gotovo polovina migratornih vrsta na Zemlji suočava s padom populacije, a jedna od pet vrsta koje su naučnici naveli je pred izumiranjem.
 
Ljudi već dugo ometaju migracione puteve životinja, uništavajući im staništa, gradeći puteve kroz migracijske rute, emitujući buku i svetlosno zagađenje i uzrokujući klimatske promene.
 
Naučnici za "Gardijan" kažu da ratni sukobi imaju izrazito negativan uticaj i na divlje životinje. Praćenje pomoću GPS-a pokazalo je da su veliki pegavi orlovi morali da lete oko 85 kilometra duže nego prethodnih godina i da su više skrenuli sa uobičajene putanje.
Ženkama je trebalo 246 sati više da dovrše putovanje, a mužjacima 181 sat. Dok su bili na putu do svojih mesta za razmnožavanje, oko 30 odsto praćenih ptica zaustavilo se, u poređenju s prethodnih 90 odsto. Duž ruta migracija, ptice se zaustavljaju na mestima koja im pružaju hranu, vodu i sklonište za odmor i oporavak.
 
"Ovakve smetnje mogu imati značajan uticaj na ponašanje i kondiciju orlova", kaže Rasel dodajući da će "na jedinke koje se razmnožavaju u tim područjima i druge vrste koje su manje sposobne da odgovore na uznemiravanje, uticaj biti mnogo veći."
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Baba Vanga

    07.06.2024 19:01
    Šta će jadni s budalama,moraju nekako da se snadju..
  • Ornitolog

    02.06.2024 18:02
    Crni orao
    Great Spotted Eagle (Clanga clanga) na srpskom jeziku naziva se crni orao. Kod nas se viđa tokom seobe, a posebno zimovanja uz Dunav, ritove i veće ribnjake u Vojvodini.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Ovo je ukus koji mačka ne može da oseti

Iako mačke imaju oštar sluh, vid prilagođen pokretu i mraku kao i osetljiv njuh, njihovo čulo ukusa je manje razvijeno nego kod ljudi, pasa i ostalih životinja.

Koliko reči može da nauči pas?

Ako ste ikada morali izgovarati slovo po slovo omiljenu reč svog psa kako ne bi poludeo od sreće ili reč "veterinar" kako se ne bi uplašio, možete pretpostaviti da psi razumeju neke reči.