Island dozvolio da 128 kitova bude ubijeno ove godine

Vlada Islanda je saopštila da je izdala dozvolu poslednjoj kompaniji za lov na kitove da ove godine ulovi 128 kitova perajara.
Island dozvolio da 128 kitova bude ubijeno ove godine
Foto: Pixabay
Organizacije za zaštitu prava životinja kažu da je, iako je broj znatno manji nego prethodnih godina, odluka da se to dozvoli nehumana i razočaravajuća.
 
Vlada je saopštila da je kompanija "Hvalur hf" dobila dozvolu za lov u islandskim vodama i delovima Grenlanda i Farskih ostrva tokom sezone koja obično traje od juna do avgusta.
Kvota je upola manja nego 2023. godine, kada je islandska vlada dozvolila lov na 264 kita perajara, kaže neprofitna organizacija Međunarodni fond za dobrobit životinja.
 
"Današnje saopštenje predstavlja značajno smanjenje kvote i trajanja lova", rekao je Patrik Ramadž, direktor grupe. Ali je dodao da je "apsolutno smešno da se dozvoli bilo kakav lov".
 
"To su loše vesti za Island i loše vesti za očuvanje mora", rekao je on.
Islandska vlada je prošle godine privremeno obustavila komercijalni lov na kitove perajare zbog dobrobiti životinja.
 
Islandska uprava za hranu i veterinarstvo je u izveštaju iz maja 2023. procenila da je 67 odsto od 58 ulovljenih kitova što je nadgledala, odmah ubijeno, ali su se ostali dugo mučili.
 
Zvaničnici su kasnije rekli da se kitolov može nastaviti sa strožim zahtevima u pogledu metoda lova i pojačanog nadzora.
 
Prema Međunarodnoj komisiji za kitolov, kitovi perajari su najveća vrsta kitova na svetu posle plavih kitova.
 
Međunarodna komisija za kitolov uvela je zabranu komercijalnog lova na kitove 1980-ih zbog opadanja njihovog broja. Island, koji je napustio IVC 1992. godine, vratio se u tu organizaciju 2002. sa rezervom na zabranu i dozvolio da se komercijalni kitolov nastavi 2006. godine.
Uz Norvešku i Japan, Island je jedna od retkih država koje još praktikuju komercijalni kitolov. Ta država ima godišnje kvote za kitove perajare, a lov je dozvoljen u njenim vodama. Većinu mesa kitova Island izvozi u Japan, ali je potražnja tamo opala otkako je Japan napustio IVC 2019.
 
Prošlog meseca Vlada Japana je predložila da se kitovi perajari stave na listu dozvoljenog lova, koja uključuje još tri vrste kitova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Ovo je ukus koji mačka ne može da oseti

Iako mačke imaju oštar sluh, vid prilagođen pokretu i mraku kao i osetljiv njuh, njihovo čulo ukusa je manje razvijeno nego kod ljudi, pasa i ostalih životinja.

Koliko reči može da nauči pas?

Ako ste ikada morali izgovarati slovo po slovo omiljenu reč svog psa kako ne bi poludeo od sreće ili reč "veterinar" kako se ne bi uplašio, možete pretpostaviti da psi razumeju neke reči.