U Srbiji popisano više od 1.900 gnezda roda, najviše u Novom Sadu

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije objavilo je da je, od aprila do jula ove godine, u Srbiji popisano rekordnih 1.927 gnezda bele rode, smeštenih najčešće na električnim stubovima.
U Srbiji popisano više od 1.900 gnezda roda, najviše u Novom Sadu
Foto: 021.rs
U popisu je učestvovalo više od 200 ljudi koji su obišli gotovo svako naseljeno mesto u Srbiji.
 
U 1.597 zauzetih gnezda popisivači su izbrojali ukupno 4.374 mladunaca ovih ptica.
 
Od zabeleženih gnezda, 1.137 nalazi na teritoriji Vojvodine, a južno od Save i Dunava 790.
 
U 40 gnezda su primećene samo po jedna ili dve odrasle jedinke bez mladunaca, a za njih 88 se nije moglo potvrditi prisustvo mladunaca.
"Potamišje je područje koje se izdvojilo po brojnosti belih roda i potvrdilo kakvi su im ekološki uslovi potrebni: blizina reka, kanala, plavnih područja i prostranih pašnjaka na kojima pronalaze dovoljno ribe, sitnih glodara, vodozemaca i insekata kojima se hrane. Najveća iznenađenja ovog popisa su sela Vražogrnci, Veliki Izvor i Grljan u opštini Zaječar, gde su izbrojana 64 gnezda", izjavila je ornitološkinja i koordinatorka popisa Kristina Milošević.
 
Ona je dodala da je svojevrsna senzacija i selo Donje Međurovo, u niškoj opštini Palilula, koje je pre 10 godina imalo pet, a ovoga puta čak 25 aktivnih gnezda.
 
Najviše gnezda zabeleženo ja na teritoriji Novog Sada - 49, od čega je 47 u koloniji belih roda na stubovima nezavršenog objekta na Klisi.
Po broju aktivnih gnezda slede Aradac (36), Čenta (34), Kovilj (36), Sakule (32), Perlez (31), Botoš (25), Uzdin (26), Donje Međurovo (25), Idvor (26), Orlovat (22).
 
U banatskom Tarašu, koji je 2015. sa 47 gnezda proglašen za Evropsko selo roda, zabeležen je pad brojnosti aktivnih gnezda pa ih je ove godine bilo 29, a uzroci se mogu tražiti u promeni okolnog staništa i stradanju roda od strujnog udara, navedeno je u saopštenju.
 
Kada su u pitanju objekti za izgradnju gnezda, u 1.043 slučaja rode su odabrale električne stubove, a 220 gnezda je bilo na stubovima u namenski postavljenim platformama, tj. u bezbednim gnezdima.
 
Na dimnjacima je zabeleženo 335 gnezda, na drugim delovima krova ih je bilo 133, na drveću 37 i još 159 na različitim objektima poput spomenika, trafo-stanica, visokonaponskih električnih stubova.
 
Na teritoriji Vojvodine se 1979, od više od 1.500 gnezda, nijedno nije nalazilo na električnom stubu, dok ih je 853 bilo izgrađeno na stogovima i balama slame. Ove godine nije zabeleženo nijedno gnezdo takvog tipa.
 
Tokom popisa, kroz razgovor sa meštanima, potvrđeno je da su bele rode najčešće pozitivno vrednovane ptice, da ako i ne donose sreću, raduju ljude u čijoj blizini žive.
 
Mnogi posmatraju rode, beleže datum njihovog dolaska i odlaska, broj mladunaca, pružaju im pomoć u slučaju povrede ili im svojevoljno, udruženim snagama, prave i postavljaju platforme za gnežđenje.
 
Neka gnezda su se i izdvojila: jedno je na vrhu četinara gde ga i najblaži vetar poljulja, jedno je na zvoniku tik uz samo zvono.
 
U Kovilju je, na presečenom hrastu, zabeleženo jedno od najstarijih gnezda na Balkanu, čija se starost procenjuje na više od 100 godina.
 
U Novom Slankamenu je privremeno obustavljeno rušenje objekta upravo zbog gnezda koje su tu nalazi godinama.
 
Jedan par roda u Valjevu odlučio je da svoje gnezdo postavi na kran koji se ne koristi duže vreme, a nakon nepunih mesec dana, još jedan par im se pridružio, napravio gnezdo i uspešno odnegovao mlade, na drugom kraju krana.
 
Iz DZPPS podsećaju da se ideja o popisu belih roda, usaglašenom na međunarodnom nivou, javila još 1934. godine.
 
Od tada, popis se obavlja na svakih 10 godina, u više od 30 zemalja Evrope, Azije i Afrike, a koordinator je NABU (Naturschutzbund Deutschland), ornitološka organizacija iz Nemačke.
 
Pre nego što se DZPPS pridružilo ovom popisu, bele rode su brojane u Srbiji, najpre samo u Vojvodini, počev od 1957. godine.
 
Istaknuto je da su bele rode (Ciconia ciconia) u velikoj meri svoj život vezale za čoveka, pa svoja velika gnezda gotovo isključivo grade u naseljenim mestima.
 
Na osnovu praćenja populacije belih roda mogu se ustanoviti opšte stanje i promene u životnoj sredini što kasnije doprinosi efikasnijim naporima za očuvanje kako roda i njihovih staništa, tako i naše životne sredine, naveli su iz DZPPS.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

Rode
  • Lepota prirode

    08.10.2024 14:27
    Rode su mi jako lepe.Ko je bio dete kada je program za decu bio na vrhuncu seca se crtanih filmova gde se pojavljuju rode.Rode "donose" bebe :)
  • Moris

    07.10.2024 23:32
    Konačno neke lepe vesti...
    i sjajan izveštaj. Hvala DZZP i 021.rs.

    Neće kopati.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Delfini u Meksičkom zalivu pozitivni na kokain

Istraživači u Meksičkom zalivu testirali 89 delfina i utvrdili da njih tridesetoro u telu ima drogu ili lekove, a 24 je bilo pozitivno na lek protiv bolova, koji je 100 puta jači od morfijuma.

Dabrovi ponovo u Briselu

U Briselu je zabeležen povratak dabra, koji je prvi put od 19. veka ponovo nastanio malu reku reku koja većinom podzemno protiče kroz glavni grad Belgije.