Novo istraživanje sugeriše da možda jednostavno nemaju potrebu za većim društvom.
Kod ljudi se često pretpostavlja da s godinama imaju manje prijatelja jer postaju izbirljiviji s kim provode vreme i imaju i manje vršnjaka oko sebe. Zbog manjeg broja potencijalnih prijatelja iste dobi, to može biti jedan od razloga usamljenosti kod starijih osoba. Međutim, teško je odvojiti sve moguće uzroke kod ljudi, zbog čega su se istraživači okrenuli proučavanju životinja.
Tim sa Imperijalnog koledža u Londonu proučavao je izolovanu populaciju vrabaca na ostrvu Lundi, smeštenom u Bristolskom kanalu. Pratili su starost i društvene mreže svih ptica i otkrili da stariji vrapci zaista imaju manje prijatelja, slično kao i ljudi. Razlog bi mogao biti nedostatak evolutivnog pritiska. Naime, dok prijateljstva pomažu mladim pticama da prežive i uspešnije se razmnožavaju, to nije slučaj kod starijih ptica.
Voditeljka istraživanja, dr Džulija Šreder sa Odeljenja za biološke nauke, izjavila je: "Ovaj evolucijski mehanizam mogao bi delovati i kod ljudi. Moguće je da su starije osobe manje sklone stvaranju novih prijateljstava kako stare. Uz manji broj vršnjaka, to bi mogao biti jedan od faktora koji doprinose usamljenosti među starijim ljudima."
Drugi autor istraživanja, dr Džejmi Daning, trenutno sa Univerziteta Lids, objasnio je: "Naše istraživanje jedno je od prvih koje sugeriše da i ptice, poput sisara, smanjuju veličinu svoje društvene mreže s godinama. Konkretno, broj prijateljstava opada s godinama."
Istraživanje je objavljeno u časopisu "Philosophical Transactions of the Royal Society B", u posebnom izdanju posvećenom proučavanju starosti i društva putem prirodnih populacija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar