Naučnici počeli seciranje najzagonetnijeg sisara na planeti

Novozelandski naučnici počeli su da seciraju nedavno nasukanog kljunastog kita koji se već 150 godina smatra najnepristupačnijom vrstom jer je do sada pronađeno samo sedam primeraka ovog sisara.
Naučnici počeli seciranje najzagonetnijeg sisara na planeti
Foto: Screenshot (Youtube/Associated Press)
Ostaci kita dugog pet metara otkriveni su ovog leta na plaži gde se nasukao u blizini grada Danidina, nudeći naučnicima priliku da proučavaju ovog dubokomorskog sisara koji nikada nije viđen živ.
 
Kit je u julu izvučen sa plaže specijalnim vitlom i od tada se njegov trup čuva u specijalnom zamrzivaču.
Ekspert za kitove Anton van Helden rekao je da po prvi put naučnici imaju priliku da seciraju kompletan primerak kita, koji pripada porodici kljunastih kitova.
 
"Ovo je izvanredna i globalno važna prilika", rekao je on.
Jednonedeljna disekcija će pomoći da se popune praznine u znanju o ponašanju kita, njegovoj ishrani, čak i njegovoj osnovnoj anatomiji.
 
"Kljunasti kitovi su najzagonetnija grupa velikih sisara na planeti jer žive na velikim dubinama. Ova vrsta je najređa od retkih. To je tek sedmi poznati primerak sa bilo kog mesta na svetu, a ovo nam je prva prilika da izvršimo ovako detaljnu disekciju", rekao je Van Helden.
 
Odeljenje za zaštitu Novog Zelanda potvrdilo je da je kit sa lopatastim zubima najređa vrsta kitova na svetu.
 
Prvi put je opisan 1874. na osnovu donje vilice i dva zuba pronađena na ostrvima Četam kod istočne obale Novog Zelanda.
 
Upravo zahvaljujući ovom primerku, zajedno sa ostacima skeleta druga dva primerka pronađena na Novom Zelandu i Čileu, naučnici su uspeli da potvrde da je reč o ovoj vrsti.
'Zbog činjenice da je do sada pronađeno malo primeraka i da ovakav kit nije viđen uživo, sisar je klasifikovan u kategoriju 'nedostatak podataka', što ukazuje na njegov status očuvanosti.
 
Naučnici smatraju da su podaci o vrsti nedovoljni kada nemaju dovoljno informacija da utvrde koliko primeraka vrste ima i da li su ugroženi. Vrlo često to znači da čak nije jasno ni gde tačno živi vrsta ili koliko često se može naći.
Ovaj kit pripada porodici kljunastih kitova (Ziphiidae), koja se sastoji od oko 20 vrsta. Oni su jedna od najmanje poznatih porodica velikih sisara, što se može pripisati njihovoj izuzetnoj retkosti, usamljenom ponašanju i dubokom morskom staništu u južnom Pacifiku koje retko napuštaju.
 
Ovi kitovi, koji obično plivaju brzo i duboko, retko izlaze na površinu, pa ih je teško uočiti.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Dabrovi ponovo u Briselu

U Briselu je zabeležen povratak dabra, koji je prvi put od 19. veka ponovo nastanio malu reku reku koja većinom podzemno protiče kroz glavni grad Belgije.