Nova studija je u organizmima morskih životinja otkrila prisustvo lekova i fentanila. Takođe se ispostavilo da ih životinje nisu unele oralno - pijući vodu, već da su se lekovi apsorbovali kroz kožu, prenosi
rts.rs.
Testirano je 89 delfina, a utvrđeno je da u telima njih tridesetoro ima droge ili lekova, a 24 bilo je pozitivno na lek protiv bolova, koji je 100 puta jači od morfijuma.
Sedativ koji se zove meprobamat i relaksant mišića karisoprodol takođe su pronađeni u masti testiranih životinja.
Detalji o koncentraciji kokaina nisu objavljeni.
Ekspert za sisare Dara Orbah rekla je da su farmaceutski proizvodi postali ozbiljni mikrozagađivači koji uzrokuju sve veću zabrinutost na globalnom nivou. Njihovo prisustvo prijavljeno je i u slatkovodnim ekosistemima, rekama i okeanima na mnogim lokacijama širom sveta.
"Kada se istražuje zagađenje, delfini se često koriste kao bioindikatori zdravlja određenog ekosistema zato što delfini imaju masnoće bogate lipidima koja može da skladišti zagađivače koje tražimo", navela je Orbah.
Husain Abdula, profesor hemije na Teksaškom A&M univerzitetu "Korpus Kristi" rekao je da su rezultati istraživanja "podigli crvenu zastavu".
"Rezultati ispitivanja su ono što bih ja nazvao podizanjem crvene zastave, zabrinuti smo i moramo dalje istraživati i videti koliko je to u stvari veliki problem, da li je ovo slučaj samo sa delfinima u Meksičkom zalivu ili je zapravo to već uobičajeno u vodama širom sveta".
U julu ove godine, naučnici su potvrdili da su ajkule koje žive u vodama kod obala Brazila takođe bile pozitivne na kokain.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Bravo
ex chapman
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar