VIDEO: Više od 150 kitova nasukano na obalu Australije, spasavanje otežavaju talasi, požari i ajkule

Više od 60 lažnih kitova ubica je uginulo, a vlasti pokušavaju da spasu još nekoliko desetina nakon masovnog nasukavanja na udaljenoj australijskoj plaži, prenosi BBC.
VIDEO: Više od 150 kitova nasukano na obalu Australije, spasavanje otežavaju talasi, požari i ajkule
Foto: Screenshot (Youtube/Guardian Australia)
Tasmanijsko Ministarstvo prirodnih resursa i životne sredine saopštilo je da se jato od 157 jedinki nasukalo u blizini reke Artur, na severozapadu ostrva, prenosi Index.hr.
 
Oko 90 životinja - među kojima su, prema svedocima, i mladunci - još je živo, a tim stručnjaka za očuvanje i veterinara na terenu procenjuje da se se neka od njih moževratiti u more. 
 
Tasmanija je poslednjih godina zabeležila niz masovnih nasukavanja kitova, uključujući i najgore u istoriji zemlje 2020. godine, ali lažni kitovi ubice onde se nisu masovno nasukali više od 50 godina.
Lažni kitovi ubice tehnički su jedna od najvećih vrsta delfina, poput pravih kitova ubica, odnosno orki, a mogu da narastu do šest metara i budu težine do 1,5 tone. 
 
Vlasti navode da je jato nasukano na tom području već dugo, između 24 i 48 sati, zbog čega će spašsavanje biti veoma teško.
 
"Prve procene pokazuju da će vraćanje kitova u more biti otežano zbog nepristupačnosti lokacije, uzburkanog okeana i izazova u transportu specijalizovane opreme do udaljenog područja", rekao je za medije portparol ministarstva Brendon Klark.
 
Iako su spasilačke ekipe uspešno spasile kitove tokom nedavnih nasukavanja na zapadnoj obali, ova situacija je složenija i neće moći da se primene iste metode. Timovi na terenu pokušavaju da identifikuju jedinke s najvećim izgledima za preživljavanje i održe ih u životu i u što boljem stanju dok se razmatraju dalje opcije spasavanja. Dobrobit životinja je prioritet, ali zabrinuti su za sigurnost spasilačkih ekipa.
 
Plimni talasi su jaki pa bi pokušaj vraćanja kitova direktno u takve uslove bio vrlo izazovan, a pritom bi predstavljao ogroman sigurnosni rizik za naše osoblje. Budući da su ovo velike životinje koje mogu biti u smrtnim mukama, postoji opasnost da se trzaju i nekontrolisano kreću, što bi moglo dovesti do povreda ljudi, a postoji i zabrinutost zbog mogućih napada ajkula.
 
Vlasti su pozvale javnost da izbegava to područje jer u blizini bukte šumski požari, a pristup putevima je ograničen. 
 
Više od 80 odsto australijskih nasukavanja kitova događa se u Tasmaniji, često na zapadnoj obali. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja