Ajkule sa Grenlanda žive 500 godina

Neke procene ukazuju da životni vek grenlandske ajkule iznosi čak više od 500 godina.
Ajkule sa Grenlanda žive 500 godina
Foto: Wikipedia (NOAA Okeanos Explorer Program)
Novo istraživanje DNK ove hrskavičave ribe dalo je istraživačima ključne tragove o tajni njene dugovečnosti.
 
U prvoj detaljnoj mapi genoma grenlandske ajkule (Somniosus microcephalus), istraživači predvođeni timom sa Univerziteta u Tokiju pronašli su genetske osobine koje štite od raka, smanjuju upale i pomažu u popravljanju dvostruke spirale DNK, prenosi Politika.
Pola milenijuma je značajan vremenski period, tako da danas mogu da plivaju grenlandske ajkule koje su rođene u doba Galileja i Šekspira.
 
Nalazi japanskih istraživača bi mogli da pomognu u budućim istraživanjima dugog i zdravog života.
 
"Ove genomske analize nude nove uvide u molekularnu osnovu izuzetne dugovečnosti grenlandske ajkule i ističu potencijalne genetske mehanizme koji bi mogli da informišu buduća istraživanja o dugovečnosti", pišu istraživači u svom radu.
Oni su sakupili uzorke tkiva od uhvaćene ženke grenlandske ajkule, pre nego što su je pustili nazad u divljinu. Koristeći sekvencioniranje visoke preciznosti, tim je uspeo da identifikuje 86,5 odsto očekivanog genoma koji kodira protein ajkule.
 
Kod ove ajkule bilo je više kopija gena koji su promovisali popravku DNK i imunološku funkciju, nego što je pronađeno kod drugih dugovečnih vrsta koje su živele kraće. Isto je važilo i za gene koji upravljaju NF-kB signalizacijom – koja je povezana sa smanjenjem upale i održavanjem ćelija netaknutim i funkcionalnim, prenosi Science Alert.
 
Čini se da mutacije u genima povezane sa zaustavljanjem rasta i širenja raka, takođe, igraju ulogu u dugovečnosti ajkule, otkrili su istraživači.
 
"Predlažemo da je klasični NF-kB signalni put ključan za izuzetnu dugovečnost S. microcephalus, jer reguliše proliferaciju ćelija, migraciju, popravku DNK, apoptozu i imuni odgovor, koji su usko povezani sa upalom, rakom i autoimunim bolestima", pišu istraživači.
 
Ove impresivne ribe mogu da narastu do dužine od preko 6 metara i da teže više od 1.000 kilograma. Reproduktivnu zrelost ne dostižu do duboke starosti od 150 godina - što ih čini ranjivim na uticaje okoline i ljudske aktivnosti.
Dublje razumevanje genoma grenlandske ajkule trebalo bi da otkrije više o tome kako ona živi, a odatle i da nam pomogne da zaštitimo ovu vrstu. Značaj studije, međutim, prevazilazi ajkule: učenje genetske osnove njenog dugog života moglo bi da donese uvide koji poboljšavaju ljudsko zdravlje i očekivani životni vek.
 
"Buduća istraživanja bi trebalo da uključuju sekvenciranje više jedinki iz različitih morskih regiona kako bi se detaljnije razjasnila globalna populacijska dinamika", pišu istraživači.
 
Istraživanje još nije objavljeno u recenziranom časopisu, ali je dostupno na serveru za preprint bioRkiv.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Uginula najpametnija šimpanza na svetu

Kanzi, bonobo (patuljasta šimpanza) koji je svojim neverovatnim sposobnostima komunikacije i korišćenja alata srušio granice između ljudske i životinjske inteligencije, uginuo je u 44. godini.