Ajkule sa Grenlanda žive 500 godina

Neke procene ukazuju da životni vek grenlandske ajkule iznosi čak više od 500 godina.
Novo istraživanje DNK ove hrskavičave ribe dalo je istraživačima ključne tragove o tajni njene dugovečnosti.
 
U prvoj detaljnoj mapi genoma grenlandske ajkule (Somniosus microcephalus), istraživači predvođeni timom sa Univerziteta u Tokiju pronašli su genetske osobine koje štite od raka, smanjuju upale i pomažu u popravljanju dvostruke spirale DNK, prenosi Politika.
Pola milenijuma je značajan vremenski period, tako da danas mogu da plivaju grenlandske ajkule koje su rođene u doba Galileja i Šekspira.
 
Nalazi japanskih istraživača bi mogli da pomognu u budućim istraživanjima dugog i zdravog života.
 
"Ove genomske analize nude nove uvide u molekularnu osnovu izuzetne dugovečnosti grenlandske ajkule i ističu potencijalne genetske mehanizme koji bi mogli da informišu buduća istraživanja o dugovečnosti", pišu istraživači u svom radu.
Oni su sakupili uzorke tkiva od uhvaćene ženke grenlandske ajkule, pre nego što su je pustili nazad u divljinu. Koristeći sekvencioniranje visoke preciznosti, tim je uspeo da identifikuje 86,5 odsto očekivanog genoma koji kodira protein ajkule.
 
Kod ove ajkule bilo je više kopija gena koji su promovisali popravku DNK i imunološku funkciju, nego što je pronađeno kod drugih dugovečnih vrsta koje su živele kraće. Isto je važilo i za gene koji upravljaju NF-kB signalizacijom – koja je povezana sa smanjenjem upale i održavanjem ćelija netaknutim i funkcionalnim, prenosi Science Alert.
 
Čini se da mutacije u genima povezane sa zaustavljanjem rasta i širenja raka, takođe, igraju ulogu u dugovečnosti ajkule, otkrili su istraživači.
 
"Predlažemo da je klasični NF-kB signalni put ključan za izuzetnu dugovečnost S. microcephalus, jer reguliše proliferaciju ćelija, migraciju, popravku DNK, apoptozu i imuni odgovor, koji su usko povezani sa upalom, rakom i autoimunim bolestima", pišu istraživači.
 
Ove impresivne ribe mogu da narastu do dužine od preko 6 metara i da teže više od 1.000 kilograma. Reproduktivnu zrelost ne dostižu do duboke starosti od 150 godina - što ih čini ranjivim na uticaje okoline i ljudske aktivnosti.
Dublje razumevanje genoma grenlandske ajkule trebalo bi da otkrije više o tome kako ona živi, a odatle i da nam pomogne da zaštitimo ovu vrstu. Značaj studije, međutim, prevazilazi ajkule: učenje genetske osnove njenog dugog života moglo bi da donese uvide koji poboljšavaju ljudsko zdravlje i očekivani životni vek.
 
"Buduća istraživanja bi trebalo da uključuju sekvenciranje više jedinki iz različitih morskih regiona kako bi se detaljnije razjasnila globalna populacijska dinamika", pišu istraživači.
 
Istraživanje još nije objavljeno u recenziranom časopisu, ali je dostupno na serveru za preprint bioRkiv.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Realno nadrealno

    08.04.2025 14:03
    Daa
    E to je posao za naucnike,da.u nas ubace ajkuline gene,pa da.vidimo sta ce onda pio fond ,a ne da ozivljavaju bele vukove od pre 10000 godina

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Počela vakcinacija lisica protiv besnila

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije je saopštilo da je počela prolećna oralna vakcinacija lisica i drugih divljih mesojeda protiv besnila.