
Britanski naučnici istražuju pčelinje matice: Žele da otkriju tajnu dugovečnosti
Naučnici istraživačke agencije Aria istražiće potencijal matica u pčelinjim zajednicama za eventualni pronalazak terapija koje bi mogle da produže ljudski vek.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Ovaj projekat finansira britanska vlada sa 800 miliona funti.
Matice, koje imaju identičnu DNK sa pčelama radilicama, ali ipak žive mnogo duže, zaokupljaju već dugo pažnju naučnika koji se pitaju da li one možda u sebi kriju tajnu dugovečnosti i plodnosti, piše "Guardian".
Cilj ambicioznog naučnog projekta je da se istraži biologija pčela kako bi se utvrdilo šta je to što pomaže maticama da opstanu godinama i budu plodne, dok radilice žive u najboljem slučaju samo nekoliko meseci.
Agencija Aria bavi se vrednim, ali i rizičnim projektima, koji bi mogli da promene društvo nabolje, navodi britanski list.
"Upravo te pomalo luckaste ideje imaju potencijal da istinski transformišu svačiji život", kaže jedan od osam programskih direktora agecnije, Janik Vurm.
Vurm, koji je ranije radio kao profesor evolutivne genomike i bioinformatike na Univerzitetu "Kraljica Meri" u Londonu, biće na čelu projekta proučavanja pčela, osa, mrava i termita koji bi mogao doneti rezultate korisne po zdravlje ljudi.
"Ako bismo uspeli da otkrijemo i iskoristimo načine na koje priroda rešava izazove sa kojima su suočene pčele, to bi moglo doneti transformaciju u zaustavljanju procesa starenja i poboljšanju plodnosti kod ljudi, kao i nova rešenja u borbi protiv bolesti", izjavio je on.
Dosadašnja istraživanja utvrdila su da mlade matice čuvaju spermu brojnih mužjaka u posebnom organu, a zatim je otpuštaju tokom životnog veka kako bi oplodile svoja jajašca.
U košnici radilice hrane maticu specijalnom izlučevinom bogatom vitaminima, za koju se veruje da doprinosi dužem životu pčela, kao i specifičnim antioksidansima i mikrobima.
Kako podseća "Guardian", naučnici su prošle godine uspeli da produže životni vek radilica transplantacijom mikroba iz matica.
Agencija Aria je osnovana po ideji bivšeg glavnog savetnika nekadašnjeg britanskog premijera Borisa Džonsona, Dominika Kamingsa, a inspirisana je američkom agencijom za istraživačke odbrambene projekte Darpa, podsetio je list.
Ranije su se između ostalog bavili projektima bezbednosti veštačke inteligencije, robota, sintetičkih biljaka, kao i drugim do sada malo istraženim oblastima.
Svaki projekat agencije Aria traje od tri do pet godina, ali mnogima je potrebno duže da bi dali rezultate.
"Mi često kažemo za naše programe da oni šalju signal da je nešto moguće. Ne znači da ćemo uvek uspeti i na kraju određenog programa dostići željenu viziju budućnosti", poručila je zvaničnica agencije Aria, Pipi Džejms.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
Ženke bonoba udružuju se kako bi se oduprle mužjacima
27.04.2025.•
0
Ženke bonobo majmuna u divljini pronalaze snagu u brojnosti, udružuju se kako bi se suprotstavile mužjacima, pokazuje novo istraživanje.
Na Havajima otkrivene retke gusenice mesožderke koje sakupljaju kosti i žive u paukovoj mreži
27.04.2025.•
0
Naučnici na Havajima otkrili su novu, retku vrstu gusenica mesoždera koje sakupljaju kosti, zbog čega su prozvane "sakupljači kostiju".
VIDEO: I šimpanze vole da se druže i povezuju uz alkohol (fermentisano voće)
23.04.2025.•
1
Najnovija studija britanskih naučnika, koja je analizirala snimke šimpanzi kako konzumiraju fermentisano voće, pokazala je da se životinje nakon konzumacije povezuju.
Devojčicu na periferiji Najrobija ubio lav
22.04.2025.•
1
Četrnaestogodišnju devojčicu ubio je lav na periferiji glavnog grada Kenije, Najrobija, saopštila je Kenijska služba za zaštitu divljih životinja (KWS).
Stotine koala ubijeno u Australiji nakon šumskog požara
21.04.2025.•
0
Nekoliko stotina koala ubijeno je nakon što je šumski požar uništio njihovo prirodno stanište.
VIDEO: Veterinarka otkrila trik kako da naterate svog psa da uzme tabletu
20.04.2025.•
0
Stručnjakinja je otkrila jednostavan trik koji je savršen za vlasnike pasa koji imaju poteškoća da daju svojim ljubimcima tablete.
VIDEO: Pogledajte kako slonovi u zoo vrtu štite mladunce od zemljotresa
20.04.2025.•
0
Dok je tlo podrhtavalo zbog zemljotresa magnitude 5,2 stepena, krdo slonova u Zoološkom vrtu u San Dijegu odmah je reagovalo kako bi zaštitilo svoje mladunce.
VIDEO Nakon 30 godina u zoo vrtu: Slonica stigla u svoj novi dom - brazilsku prašumu
20.04.2025.•
1
Afrička slonica stara 35 godina Papi stigla je u brazilsku prašumu, koja će biti njen novi dom, nakon što je provela 30 godina u zoološkom vrtu u Argentini u neadekvatnim uslovima.
Holandija će nastaviti da eksperimentiše na majmunima
15.04.2025.•
0
Ministar nauke Holandije Epo Bruins saopštio je da će vlada te zemlje nastaviti sa eksperimenatima na majmunima u Istraživačkom centru za biomedicinska ispitivanja primata (BPRC) u Rajsvajku.
Ubili zaštićenog medveda u Crnoj Gori, pa uhapšeni
13.04.2025.•
2
Četiri osobe su uhapšene zbog sumnje da su vatrenim oružjem u mestu Brestice, u opštini Nikšić, ubile medveda.
Antraks usmrtio najmanje 50 nilskih konja i bivola u Kongu
13.04.2025.•
0
U Nacionalnom parku "Virunga" u Kongu uginulo je najmanje 50 nilskih konja i drugih životinja.
VIDEO: U Albaniji viđen jedan od najugroženijih morskih sisara na svetu
13.04.2025.•
0
Udruženje Biom je objavila da je u Albaniji ponovo viđen jedan od najugroženijih morskih sisara na svetu - sredozemna morska medvedica - što uliva nadu u opstanak ove vrste.
Farmaceutsko zagađenje menja ponašanje riba
12.04.2025.•
0
Zagađenje od farmaceutskih proizvoda ima potencijal da utiče na ponašanje i migraciju lososa, objavili su naučnici.
Desetine sivih kitova uginulo uz obalu Tihog okeana, naučnici ne znaju zašto
10.04.2025.•
1
Najmanje 70 sivih kitova uginulo je od početka godine u plitkim lagunama na poluostrvu Donja Kalifornija u Meksiku, gde se te životinje okupljaju da se pare i donose mladunce na svet.
"Greenpeace" traži od Slovačke da odustane od planiranog odstrela medveda
10.04.2025.•
0
Slovački i poljski ogranci organizacije "Greenpeace" pokrenuli su kampanju prikupljanja potpisa za otvoreno pismo u kome će zatražiti da se odustane od planiranog odstrela 350 medveda u Slovačkoj.
Praški zoo vrt pokušava da sačuva retkog "štap" insekta koji se više od 80 godina smatrao izumrlim
09.04.2025.•
0
Praški zoološki vrt pridružio se međunarodnim naporima da osigura opstanak retkog insekta koji se smatrao izumrlim više od 80 godina, preneo je AP.
VIDEO: Naučnici oživeli vrstu vuka koja je izumrla pre 10.000 godina
08.04.2025.•
2
Kompanija "Colossal Biosciences", specijalizovana za genetski inženjering, objavila je da su njeni naučnici uspeli da uzgoje tri šteneta vuka iz vrste koja je izumrla pre više od 10.000 godina.
U Indiji ima više od 6.000 rečnih delfina, ali su ugroženi iz više razloga
08.04.2025.•
0
U rekama u Indiji živi 6.327 delfina, ali je njihov opstanak ugrožen zbog nekoliko faktora, uključujući hvatanje u ribarske mreže, namerno ubijanje, a njihov opstanak je ugrožen i rečnim turizmom.
Preživeo napad medveda tako što se pravio mrtav
07.04.2025.•
1
Smeđi medved napao je i teško povredio Rusa u šumi oko 125 km od Moskve, navode lokalni mediji i stanovnici, dok su sve češći susreti s medvedima u regionu koji okružuje glavni grad.
Kornjače stare skoro 100 godina prvi put postale roditelji
06.04.2025.•
0
Par ugroženih, skoro 100 godina starih kornjača sa Galapagosa u zoološkom vrtu u Filadelfiji, postali su roditelji prvi put.
Komentari 3
Zoksi
samosvesni građanin
mk
Zato što ih finansiraju bilioneri koji imaju 30 transplantacija i novac zarađuju od ratova i sukoba?
Humano bi bilo finansirati istraživanja koja se fokusiraju na izlečenje postojećih neizlečivih bolesti, jer dužina života je nevažna, koliko je važan kvalitet tog života. Ta istraživanja niko ne finasira jer onda ti isti bilioneri i farmaceutske kompanije ne bi mogle da profitiraju.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar