Ovo pismo će biti upućeno slovačkom premijeru Robertu Ficu i komesaru EU za životnu sredinu.
Prema organizaciji "Greenpeace", planirani odstrel koji je odobrila Vlada Slovačke mogao bi imati negativan uticaj na ceo Karpatski region.
"Medvedi ne poznaju granice, slobodno se kreću po zemljama. Novi plan Slovačke će imati uticaja daleko izvan njene teritorije, direktno ugrožavajući populacije medveda u susednim zemljama, uključujući Poljsku. Veliki odstrel medveda u Slovačkoj mogao bi da uništi decenije rada na njihovoj zaštiti u Karpatima i širom Evrope", izjavio je direktor kampanje za biodiverzitet Robert Ciglicki.
Greenpeace je kritikovao odluku vlade da ignoriše dokazane mere za sprečavanje sukoba između medveda i ljudi.
Ta organizacija je navela da je svesna povećanog broja izveštaja o susretima i napadima medveda na ljude u Slovačkoj, kao i njihovog prisustva u blizini ljudskih naselja, ali da veruje da bezbednost ljudi treba da bude osigurana naučno zasnovanim strategijama, a ne kratkoročnim politički motivisanim merama.
Iz Greenpeace-a kažu i da mrki medved igra ključnu ulogu u karpatskom ekosistemu, kao i da pomaže u održavanju ravnoteže i zdravlja prirodnih staništa tako što reguliše populaciju plena i doprinosi regeneraciji biljaka.
Sve populacije mrkog medveda u EU, uključujući i one u Slovačkoj, strogo su zaštićene Direktivom EU o staništima.
Vlada Slovačke je početkom aprila proglasila vanredno stanje u nekoliko okruga zbog situacije sa medvedima, a odobrila je i vanredni odstrel 350 medveda, na osnovu izveštaja Državne agencije za zaštitu prirode.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar